Roboty dzieci - słodkie czy przerażające?
Roboty dzieci - słodkie czy przerażające?
Affetto
Affetto jest robotem stworzonym na uniwersytecie w Osace. Jego główną zaletą jest bliska rzeczywistości mimika twarzy. Ciekawe ile osób uciekło dzięki zmianom ekspresji tego bladego oblicza.
Flobi
2 / 18Flobi
Flobi to głowa robota wykonana na uniwersytecie Bielefeld w Niemczech. Została zrobiona w celu udoskonalenia mimiki twarzy robotów, a także by zobaczyć jak reagują na to ludzie.
Pneuborn-13
3 / 18Pneuborn-13
Pneuborn-13 jak sama nazwa wskazuje jest robotem wykorzystującym pneumatykę. Został zbudowany na uniwersytecie w Osace. Uczy się czołgać, chodzić i stać.
Nao
4 / 18Nao
Nao jest francuskim robotem wyprodukowanym przez Aldebaran Robotics. Wygląda niczym zabawka, ale nie dajmy się zmylić pozorom. Potrafi poruszać się, rozmawiać, śledzić twarze, identyfikować obiekty, a także przy odrobinie wolnej przestrzeni, wykonywać choreografię Michale'a Jacksona.
Telenoid R1
5 / 18Telenoid R1
Telenoid R1 jest kolejnym robotem stworzonym przez naukowców uniwersytetu w Osace. Wyglądem przypomina trochę duszka Kacpra, a jego zaletami jest naśladowanie głosu i ruchu operatora. Miejmy nadzieje że nie potrafi przechodzić przez ściany.
iCub
6 / 18iCub
iCub jest chyba jednym z niewielu robotów, które miały tak wielu twórców, posiada ich aż dziesięciu. Wielkością dorównuje trzyletniemu dziecku, ciągle uczy się chodzić, mówić i chwytać przedmioty.
Babyloid
7 / 18Babyloid
Babyloid powstał na uniwersytecie Chukyo w Japonii. Został stworzony jako narzędzie terapeutyczne oraz, by mógł monitorować starsze społeczeństwo. Trzeba przyznać że nie wygląda ładnie, ale przynajmniej nie odstrasza.
Yotaro
8 / 18Yotaro
Yotaro jest robotem, który umie śmiać się, płakać oraz naśladować pociąganie nosem. Zrobiono go na uniwersytecie Tsukuba w Japonii by pokazać przyszłym rodzicom jak zachowuje się niemowlak. Miejmy nadzieję, że nie zniechęci to do dania życia nowemu pokoleniu.
Robotinho
9 / 18Robotinho
Robotinho został stworzony przez inżynierów z uniwersytetu Bonn w Niemczech. Obecnie jest przewodnikiem muzeum. Często jednak grywa w piłkę nożną ze swymi rówieśnikami. Może warto wybrać się do tego muzeum.
Simon
10 / 18Simon
Simon to mechaniczne dziecko naukowców Georgia Tech. Potrafi mrugać oczyma, ruszać ramionami, rozróżniać obiekty oraz mówić. Warto dodać że bardzo szybko się uczy oraz jego uszy zmieniają swój kolor w zależności od tego co robi.
RealCare Baby
11 / 18RealCare Baby
RealCare Baby jest lalką produkowaną przez Realityworks. Nie jest to jednak zwykła lalka, gdyż należy ją karmić i zmieniać pieluchy, w przeciwnym wypadku zaczyna głośno płakać. Potrafi też czkać i trząść się.
Nexi
12 / 18Nexi
Nexi został zrobiony w laboratoriach MIT. Jego twarz potrafi pokazywać kiedy jest szczęśliwy, smutny, znudzony lub zdenerwowany. Póki co, trwają prace nad jego ruchami i interakcją z otoczeniem.
Diegosan
13 / 18Diegosan
Diegosan stworzony przy współpracy robotyków z uniwersytetu California w San Diego oraz japońskiej firmy Kokoro. Potrafi rozmawiać i trzymać przedmioty. Naukowcy ciągle pracują nad wyglądem.
M3-neony
14 / 18M3-neony
M3-neony jest owocem badań na uniwersytecie w Osace. Posiada aż 90 czujników, dzięki czemu reaguje, gdy ktoś go dotyka. Potrafi poruszać się i reagować na otoczenie dzięki wbudowanym kamerom.
Kojiro
15 / 18Kojiro
Kojiro jest kolejnym produktem japońskich naukowców, tym razem z uniwersytetu tokijskiego. Ruchy tego robota są ściśle określone przez system komputerowy. Warto dodać, że może być sterowany za pomocą kontrolera do PlayStation.
Zeno
16 / 18Zeno
Zeno jest robotem stworzonym przez Hanson Robotics. Wygląda jak postać z bajki, dzięki czemu ludzie chętnie biorą udział w testach robota. Potrafi rozmawiać, zapamiętywać imiona i odpowiadające im twarze. Warto dodać że jego wielkie oczy wyglądają jakby mogły strzelać laserami.
CB2
17 / 18CB2
CB2 jest pneumatycznym robotem wykonanym przez naukowców z uniwersytetu w Osace. Swoją mimiką twarzy ukazuje jak niemowlęta reagują na otaczający je świat.
Repliee R1
18 / 18Repliee R1
Repliee R1 jest kolejnym robotem, który powstał na uniwersytecie w Osace. Wygląda niczym czteroletnia dziewczynka. Gdy prawdziwa japońska dziewczynka, na której wzorowano robota, zobaczyła swoją kopię, rozpłakała się. Nic dziwnego, nikt nie chciałby mieć chyba swojego sztucznego odpowiednika.