Robot-rekin wielorybi z Chin. Pierwszy taki projekt na świecie

Chińczycy stworzyli robotyczną wersję rekina wielorybiego. To pierwszy tego rodzaju robot. Ten inteligentny robot-rekin waży 350 kg i jest w stanie precyzyjnie odwzorowywać ruch prawdziwego rekina.

Pierwszy robot-rekin
Pierwszy robot-rekin
Źródło zdjęć: © YouTube
oprac. KLT

11.08.2024 | aktual.: 11.08.2024 12:09

Jak podaje serwis CGTN robot-rekin, będący wynikiem zaawansowanej technologii bionicznej, nie tylko pływa, skręca i unosi się na wodzie, ale potrafi także nurkować, a nawet poruszać paszczą. "To największa bioniczna ryba, jaką do tej pory stworzyliśmy" – powiedział Gao Chao, projektant robota, pracujący w biurze badań nad technologią napędu podwodnego w firmie Shenyang Aerospace Xinguang Group. Dodał również, że jest to pierwszy na świecie robot, który z taką precyzją odwzorowuje rybę nie tylko w ruchu, ale także posiada charakterystyczne dla niej cętki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Robot-rekin, będący inteligentnym modelem rekina wielorybiego, wyposażony jest w siedem ruchomych stawów i sterowany jest za pomocą bezprzewodowego pilota. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu i wielostawowemu napędowi bionicznemu, robot jest w stanie osiągnąć prędkość do 0,7 m/s oraz nurkować na głębokość 20 metrów. Dodatkowo, jest wyposażony w kamery optyczne, sonar oraz chiński system pozycjonowania BeiDou.

Robot-rekin. Może być pożyteczny

Zespół inżynierów, który stworzył robota, twierdzi, że może on być wykorzystywany do różnych celów, takich jak monitorowanie jakości wody, mapowanie terenów podwodnych czy realizacja specjalistycznych misji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W porównaniu do innych podobnych projektów, robot-rekin nie jest wyposażony w napęd śmigłowy, co sprawia, że ma opływowy kształt korpusu, minimalizujący ryzyko zaplątania się w przeszkody podwodne. To z kolei zmniejsza potencjalne zagrożenie, jakie mógłby stanowić dla roślin i zwierząt morskich.

Portal CGTN podał również, że firma z Shenyang opracowała dotychczas różne modele bioniczne, m.in. na morświnów bezpłetwych z rzeki Jangcy, orek oraz delfinów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)