Robot do detonacji min poruszany korkociągiem

Trzy przypominające korkociąg ruchome elementy pozwalają nowemu robotowi poruszać się nawet w trudnym terenie

Robot do detonacji min poruszany korkociągiem
Źródło zdjęć: © projektproteus.pl

Trzy przypominające korkociąg ruchome elementy pozwalają nowemu robotowi poruszać się nawet w trudnym terenie - informuje "New Scientist".

Nietypowy sposób poruszania to pomysł Tima Lexena, inżyniera z Cumberland w stanie Wisconsin, który zbudował prototyp.

Na nierównej powierzchni roboty poruszają się z trudem - nawet te wyposażone w gąsienice. Roboty na kółkach świetnie sprawdzają się w laboratorium, ale w terenie błoto czy pył mogą je unieruchomić, podobnie jak najechanie na przeszkodę, powodujące oderwanie kółek od podłoża.

Obraz
© Profesjonalne roboty mobilne to drogie konstrukcje, zazwyczaj wyposażone w koła (fot. projektproteus.pl)

Dlatego Lexen zbudował zdalnie sterowanego robota z trzema spiralnymi, stalowymi "korkociągami" równoległymi do podłoża. Jego kadłub ma kształt trójkąta o boku 1. cm, zaś poruszane elektrycznymi silnikami "korkociągi" mają średnice 20 cm, a długość - 40 cm. Napęd bardzo dobrze sprawdza się w trawie czy na piasku, ma jednak problemy na śliskiej podłodze.

Po uzupełnieniu o odpowiednie czujniki i układ zapewniający automatyczne sterowanie, robot mógłby się sprawdzić na przykład przy patrolowaniu obszarów zadrzewionych czy detonowaniu pól minowych - jego "korkociągi" powinny wytrzymać wybuch.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościrobotminy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)