Robi się poważnie. Styczeń najcieplejszy w historii
Nowy rok z nowym rekordem. Tegoroczny styczeń okazał się najcieplejszym styczniem w historii pomiarów. Wyniki zaskoczyły badaczy, bowiem, spodziewano się ochłodzenia spowodowanego wpływem La Niña.
Naukowcy informują o kolejnych rekordach w historii pomiarów. Niemal każdy nowy miesiąc pokonuje miesiące z poprzednich lat pod względem temperatury. Tak samo jest i z tegorocznym styczniem, który okazał się cieplejszy od zeszłorocznego. Powoli robi się gorąco i to dosłownie.
Oczekiwano, że globalne temperatury będą spadać po rekordowych wzrostach z września, jednak prognozy nie pokryły się z rzeczywistością. Według analizy opublikowanej przez "Discover Magazine", pierwsze trzy tygodnie stycznia były szczególnie ciepłe, a to pokazuje z jak wielkim problemem wywołanym ociepleniem klimatu musimy się mierzyć.
Wszystko wskazywało na obniżenie temperatur
Zeke Hausfather, klimatolog, wskazuje, że mimo braku wpływu El Niño, który zazwyczaj podnosi temperatury, styczeń 2025 był cieplejszy niż styczeń 2024. Co więcej, obecność La Niña, która zwykle chłodzi klimat, nie wpłynęła na obniżenie temperatur.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W dniach 20-21 stycznia w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych zarejestrowano wyjątkowo niskie temperatury. Choć niektóre zjawiska pogodowe mogłyby przeczyć szerszym danym globalnym, to równocześnie w regionach takich jak Alaska oraz w innych miejscach na świecie zanotowano bardzo wysokie temperatury, co potwierdza istnienie globalnego ocieplenia.
Wyjątkowo ciepły początek roku w Polsce
Polska nie zostaje w tyle i goni za światowymi tendencjami. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej odczytamy, że średnia temperatura powietrza była od 3,4 stopnia Celsjusza wyższa od normy dla tego miesiąca z lat 1991-2020.
Przez 12 dni z rzędu średnia dobowa temperatura w całym kraju przekraczała 2 stopnie Celsjusza, a przez tydzień była wyższa o 4 stopnie niż wynosi norma dla wielolecia. To wskazuje na istotne odchylenie od przeciętnych wartości temperatury. Ekstremalne temperatury zanotowano w Przemyślu, gdzie termometry pokazały 16,1 stopnia Celsjusza. Wysoka temperatura przerwała proces wegetacji niektórych roślin co spowodowało, że mieszkańcy niektórych części kraju mogli zaobserwować budzącą się do życia naturę.
Klimat to nie pogoda
Rozróżnienie między pogodą a klimatem ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia zjawiska ocieplania się klimatu. Pogoda dotyczy krótkookresowych zjawisk atmosferycznych, natomiast klimat obejmuje długoterminowe wzorce pogodowe. Obserwacja kolejnych badań oraz analiz jest cennym źródłem wiedzy, które pozwala lepiej zrozumieć te zjawiska.
Prognozy na przyszłość
Modele pogodowe przewidują ochłodzenie na półkuli północnej w najbliższym czasie, co zmniejsza szanse na kolejny rekordowy miesiąc w lutym. Mimo to, styczeń 2025 może być zapowiedzią wyższych temperatur w ciągu roku.
Justyna Waliszewska, dziennikarka Wirtualnej Polski