Rewelacyjny wynalazek polskiego maturzysty

Rewelacyjny wynalazek polskiego maturzysty

Rewelacyjny wynalazek polskiego maturzysty
Źródło zdjęć: © © Lisa F. Young - Fotolia.com
11.04.2014 09:37, aktualizacja: 11.04.2014 11:14

19-letni Mariusz Bielaszka, uczeń ostatniej klasy Technikum Elektronicznego w Połańcu, wymyślił urządzenie, które może uratować życie wielu starszych ludzi. O jego wynalazek już biją się zagraniczne firmy - informuje "Metro".

Coraz więcej osób starszych znika w Polsce bez śladu - wynika z danych udostępnionych gazecie przez Fundację Itaka, która szuka zaginionych. Bardzo wiele przypadków zaginięć osób starszych ma związek z zaburzeniami pamięci powodowanymi demencją lub chorobą Alzheimera.

By łatwiej było ich znaleźć służy opracowany przez Mariusza Wanted Clock. Urządzenie wygląda jak zegarek, ale ma wbudowany GPS, a w środku znajduje się karta SIM i moduł GSM.

"Zakładamy go na rękę osoby starszej. Programujemy współrzędne lokalizacyjne miejsca, którego nie powinna opuszczać. Gdy (osoba) znajdzie się poza tym obszarem, zegarek wysyła nam powiadomienie SMS-em z informacją o lokalizacji z dokładnością do kilku metrów" - opowiada wynalazca. W przypadku gdy nie zdefiniowaliśmy "dopuszczalnego terenu" którego nie powinna opuszczać monitorowana osoba, to również można się dowiedzieć, gdzie znajduje się właściciel zegarka - wysłanie SMS-a pod numer karty SIM w zegarku będzie skutkowało otrzymaniem zwrotnej wiadomość ze współrzędnymi geograficznym.- czytamy w gazecie.

Zegarek przypomni też o przyjmowaniu leków, a gdy wyśle się do niego SMS-a o określonej treści, zegarek do nas oddzwoni i uruchomi system głośno mówiący (byśmy mogli zwrócić się do seniora). Zegarek może także uruchomić wbudowane diody, które zaczną emitować intensywne sygnały świetlne - ta funkcja ma się przydać w nocnych poszukiwaniach, gdy posiadacz zegarka zaginie.

Wynalazek zdobył już złoty medal i nagrodę specjalną na brukselskich Targach Wynalazczości "Brussels Innova", wyróżnienie w polskim konkursie dla młodych naukowców E(x)plory 201. i II miejsce na ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych.

Na początku maja zegarek pojedzie na targi innowacji do Paryża, a parę dni później na konkurs INFOMatrix do Bukaresztu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)