Recykling ma przyszłość

Recykling ma przyszłość

Recykling ma przyszłość
Źródło zdjęć: © Eco service
15.12.2009 13:33, aktualizacja: 15.12.2009 13:43

Zużyty kartridż ma wartość pod warunkiem, że zostanie właściwe zagospodarowany. W Polsce mało kto zdaje sobie z tego sprawę - do recyklingu trafia jedynie 10% pustych tonerów. Świadomość ekologiczną mają zmienić zbiórki i programy edukacji ekologicznej, w które angażuje się firma Eco Service z Wrocławia

Statystyki nie pozostawiają złudzeń - świadomość ekologiczna Polaków jest znikoma. Przeciętny Szwed oddaje do recyklingu w ciągu roku około 2. kg elektroodpadów, Polak - kilogram. Tymczasem kartridż, który po zużyciu najczęściej ląduje w śmieciach, może zostać ponownie wykorzystany.

Recykling kartridży to wymierne korzyści dla środowiska. Pozwala oszczędzić energię i zasoby naturalne –. przykładowo do produkcji nowego kartridża laserowego zużywa się aż 3,5 litra oleju. Co więcej, dzięki ponownemu użyciu niektórych podzespołów, do użytkownika trafia pełnowartościowy, ale nawet o 20 % tańszy produkt. Recykling jest obowiązkowy. Zgodnie z ustawą o odpadach z 2001 roku posiadacz odpadów zobowiązany jest do poddania ich w pierwszej kolejności odzyskowi. Na właścicieli firm nakłada to obowiązek posiadania tzw. karty przekazania odpadów, czyli zaświadczenia, że puste tusze i tonery trafiły do firmy, która zajmuje się ich recyklingiem lub utylizacją.

Obraz
© (fot. Eco service)

Dlaczego zatem do teoretycznie obowiązkowego recyklingu wciąż trafia jedynie 10. kupowanych przez Polaków kartridży? - Chociaż coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że zużyte kartridże trzeba oddawać, nie zawsze wiemy, jak to robić - mówi Marcin Adamski z należącej do Black Point firmy Eco Service, która w Polsce jest pionierem selektywnej zbiórki materiałów eksploatacyjnych do drukarek.

Do akcji może się przyłączyć każda instytucja, czy prywatna firma. Wystarczy za pośrednictwem strony www.ecomind.pl zamówić specjalny pojemnik do zbiórki. Eco Service bezpłatnie dostarczy go na wskazany adres, a po zapełnieniu, na własny koszt, odbierze. W zbiórkach mogą uczestniczyć też indywidualni użytkownicy drukarek. Specjalne koperty na puste atramenty do drukarek rozdawane są w elektromarketach Saturn, Media Markt oraz sklepach Komputronik. Można je znaleźć również w opakowaniach wybranych produktów marki Black Point.

- Prowadzone przez nas zbiórki mają zmieniać świadomość Polaków. Przy okazji proekologicznego zachowania proponujemy włączenie się w działania charytatywne - pieniądze z powtórnego wykorzystania zużytych kartridży za pośrednictwem akcji ,,Oddając pomagasz dzieciom”. trafiają do UNICEF-u albo wspierają sadzenie lasów w Beskidach dzięki akcji ,"Drzewa za kartridże".

Edukacyjny walor zbiórek pustych tonerów podkreśla Małgorzata Jany ze Starostwa Powiatowego w Kępnie: - Włączyliśmy się do akcji ,,Oddając pomagasz dzieciom”, żeby podpowiedzieć mieszkańcom powiatu, jak właściwie składować puste wkłady do drukarek. Ważny był też sam cel, na który przekazywane są fundusze. Kępno przyłączyło się do zbiórki w marcu 2009 roku. W ciągu trzech kwartałów sześciokrotnie udało się zapełnić specjalne pojemniki na kardridże. To niezły wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdy oddany w ten sposób kartridż to złotówka przekazana na działalność UNICEF.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)