Rakieta w kształcie zabawki dla dorosłych wzniosła się na 100 km [wideo]

New Shepard
New Shepard
Bolesław Breczko

15.10.2020 13:30, aktual.: 01.03.2022 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

New Shepard, rakieta kosmiczna firmy Blue Origin założonej przez właściciela Amazona odbyła swój kolejny lot próbny. Zakończył się pełnym sukcesem.

Właściciel Amazona i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Jeff Bezos, jest drugim po Elonie Musku prywatnym przedsiębiorcą, który aktywnie pracuje nad tym, aby stać się znaczącym graczem w eksploracji kosmosu. Udowadnia to start jego udany start i lądowanie jego najnowszej rakiety New Shepard.

Test składał się z kilku etapów. W pierwszym rakieta wystartowała z platformy startowej i wyniosła ładunek na 100 kilometrów nad powierzchnię ziemi. W kolejnym etapie nastąpiło odłączenie górnej części rakiety, która zawierała komputery i czujniki, a docelowo pomieści pasażerów lotu na Księżyc. Następnie zarówno rakieta jak i kapsuły zaczęły opadać. Kapsuła opadła na spadochronach, a rakieta wylądowała pionowo podobnie do tego, jak robią to rakiety SpaceX firmy Elona Muska.

Dużą uwagę przyłożona także do zdolności lądowania rakiety New Shepard, bo ten sam system ma być wykorzystany do lądowania na Księżycu w 2024 roku. System w czasie rzeczywistym obserwuje podłoże i analizuje je tak, aby wylądować w najbardziej sprzyjającym miejscu, bez skał i kraterów.

Replay - New Shepard Mission NS-13 Webcast

Chociaż każdy start rakiety kosmicznej to ogromne wydarzenie dla świata naukowców i inżynierów to niekoniecznie dla świata internautów, którzy skomentowali, że New Shepard wygląda, jak zabawka dla dorosłych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)