USA. NASA odwiedzi Księżyc z ośmioma krajami w ramach programu Artemis
Jak ogłosiła NASA, międzynarodowa współpraca w ramach programu Artemis robi dziś krok naprzód dzięki podpisaniu porozumień Artemis Accords między NASA a kilkoma krajami partnerskimi.
15.10.2020 07:37
Porozumienia te ustanawiają praktyczne zasady współpracy w zakresie badań przestrzeni kosmicznej pomiędzy narodami uczestniczącymi w planach eksploracji Księżyca w XXI wieku.
– Artemis będzie najszerszym i najbardziej zróżnicowanym międzynarodowym programem eksploracji przestrzeni kosmicznej człowieka w historii, a Artemis Accords są wehikułem, który stworzy tę wyjątkową światową koalicję – powiedział administrator NASA Jim Bridenstine.
Bridemstine stwierdził też, że dzięki podpisaniu umowy NASA "łączy się z partnerami, aby odkrywać Księżyc i ustanawiać istotne zasady, które stworzą bezpieczną, spokojną i dostatnią przyszłość w przestrzeni kosmicznej, z której będzie mogła korzystać cała ludzkość".
Podczas gdy NASA prowadzi program Artemis, który obejmuje wysłanie pierwszej kobiety i następnego mężczyzny na powierzchnię Księżyca w 2024 r., międzynarodowe partnerstwa mają według agencji "odegrać kluczową rolę w osiągnięciu trwałej i mocnej obecności na Księżycu jeszcze w tym dziesięcioleciu, przygotowując się do przeprowadzenia historycznej misji na Marsie".
Pokój w przestrzeni kosmicznej
Kraje, które podpisały porozumienia to: Australia, Kanada, Włochy, Japonia, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i oczywiście USA. NASA twierdzi, że w najbliższych miesiącach i latach do Artemis Accords dołączą kolejne kraje.
– Porozumienia przyczynią się do uniknięcia konfliktów w przestrzeni kosmicznej i na Ziemi poprzez wzmocnienie wzajemnego zrozumienia i ograniczenie błędnych przekonań. Przejrzystość, rejestracja publiczna, działania bezkonfliktowe, to zasady, które pozwolą zachować pokój – stwierdził Mike Gold, pełniący funkcję zastępcy administratora ds. stosunków międzynarodowych i międzyagencyjnych NASA.
Czytaj też: Astronautka NASA i kosmonauci z Roscosmos udali się w szybką podróż na ISS