Radioteleskop Arecibo runął. Wideo przedstawia upadek 900‑tonowego kolosa

Obserwatorium Arecibo pokazało skalę zniszczeń
Obserwatorium Arecibo pokazało skalę zniszczeń
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

04.12.2020 10:01, aktual.: 02.03.2022 17:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wysłużony radioteleskop Arecibo został przeznaczony do rozbiórki, ale runął, zanim rozpoczęły się prace. Zapierające dech wideo pokazuje moment, w których 900-tonowy kolos zawalił się pod własnym ciężarem.

Gigantyczny radioteleskop Arecibo znajdujący się w Portoryko runął 2 grudnia, kilka dni po tym, jak ogłoszono, że zakończył swoją pracę i zostanie rozebrany. Jego dysk miał średnicę 300 m i spadł z wysokości ponad 140 m. Chociaż nie był to największy radioteleskop na świecie to te rozmiary i tak robią wrażenie. 

Pierwsze sygnały o tym, że teleskop może się zawalić, pojawiły się, gdy pękły kable łączące wiszącą platformę z jedną z wież. Wcześniej kabel pomocniczy na tej samej wieży zepsuł się w sierpniu, a następnie jeden z głównych kabli pękł w listopadzie.

National Science Foundation, która jest właścicielem Arecibo, spieszyła się z rozmontowaniem teleskopu, ponieważ było jasne, że możliwe jest całkowite jego zawalenie się. Jednak dysk upadł, zanim inżynierowie rozpoczęli dekonstrukcje.

Poniższy film, przechwycony z pobliskiej wieży kontrolnej, przedstawia upadek 900-tonowego kolosa o 7:54 czasu lokalnego.

Radioteleskop Arecibo działał od 1963 roku i był to największy na świecie teleskop o pojedynczej aperturze przez 53 lata. Później miejsce na podium odebrały mu teleskopy z Chin i Rosji. Przez te wszystkie lata Arecibo był wykorzystywany do poszukiwania pozaziemskiej inteligencji oraz nadawania wiadomości kierunku Gromady Herkulesa. Poza tym używany był do badań radioastronomii, czyli nauki o atmosferze i astronomii radarowej.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)