Trwa ładowanie...

Radioaktywna chmura nad Polską po pożarze w Czarnobylu? Nie dajcie się oszukać

W sieci zaczęło krążyć wideo, które ma prezentować radioaktywną chmurę, która powstała po pożarze w Czarnobylu. Tytuł jednoznacznie wskazuje na to, że mamy do czynienia z zagrożeniem, które, co więcej, może skierować się ku Polsce. Eksperci wyjaśniają jednak, że nie ma się czego obawiać.

Share
Radioaktywna chmura nad Polską po pożarze w Czarnobylu? Nie dajcie się oszukać
Źródło: YouTube
d2q92vx

Zobacz również: <a href="https://tech.wp.pl/radioaktywna-chmura-z-czarnobyla-nad-polska-synoptycy-z-imgw-zabrali-glos-6501886883043457a">Radioaktywna chmura z Czarnobyla nad Polską? Synoptycy z IMGW zabrali głos</a>

Pożar w Czarnobylu miał miejsce na początku tego tygodnia i według władz była to jedna z najgroźniejszych tego typu sytuacji, jaka miała miejsce w tym regionie od długiego czasu. Pożar wzbudził wiele obaw, że może prowadzić do rozprzestrzeniania się szkodliwych substancji, które mogą negatywnie wpływać na środowisko oraz jego mieszkańców.

W sieci pojawiło się wideo, które ma obrazować rozprzestrzenianie się tych rzekomych szkodliwych substancji również nad Polskę. Film jednak pozostawia duże wątpliwości. Przede wszystkim nie ma podanego autora symulacji, jak również nie zostało wyjaśnione w jaki sposób powstała. Tytuł jednak jednoznacznie wskazuje na to, że może nam grozić niebezpieczeństwo.

Do całej sytuacji odniosło się Narodowe Centrum Badań Jądrowych. W informacji z 17 kwietnia 2020 roku podają, że "służby ochrony radiologicznej NCBJ nie rejestrują anomalii w promieniowaniu tła". W dalszej części informacji NCBJ wyraźnie podkreśla, że nie ma żadnych powodów do niepokoju.

Nie ma mowy więc o żadnym zagrożeniu ze strony zwiększonej radiacji. Zalecamy z ostrożnością podchodzić do informacji o tego typu zagrożeniach, zwłaszcza jeśli nie pochodzą one z rzetelnego i sprawdzonego źródła, jak w przypadku wideo, o którym mowa w tekście. Celowo nie podajemy do niego linku, by nie promować nieprawdziwych informacji.

d2q92vx

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju jest poważna i prowadzi do wielu sytuacji stresogennych. Należy więc z dodatkową czujnością patrzeć na kolejne próby wywołania niepokoju nieprawdziwymi sensacjami.

Zobacz też: Napromieniowali pszczoły, jak te w Czarnobylu. Obserwacje są niepokojące

d2q92vx

Podziel się opinią

Share
d2q92vx
d2q92vx
Więcej tematów