Radio Maryja podawało swoje hasła w internecie. Każdy mógł je zobaczyć

Radio Maryja podawało swoje hasła w internecie. Każdy mógł je zobaczyć
Źródło zdjęć: © East News | Reporter
Arkadiusz Stando

15.06.2018 09:38, aktual.: 15.06.2018 10:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Radio Maryja może mieć powody do radości. Najwyraźniej opatrzność czuwa nad rozgłośnią, bo nikt nie wpadł na pomysł hakerskiego ataku. Przez lata hasła do systemów wewnętrznych były dostępne dla każdego w pliku "WAZNE.txt".

Do serwisu Niebezpiecznik.pl zgłosił się czytelnik podający nieprawdopodobną historię. Otóż czytając książkę "Google Hacking for Penetration Testers" zainteresował go temat udostępnianych plików tekstowych na publicznych serwerach.

Wpisując w wyszukiwarce Google frazę "filetype:txt hasło" ukazały mu się rzeczy, których chyba sam się nie spodziewał. Internauta natrafił na plik udostępniony na publicznym serwerze strony radiomaryja.pl. Okazało się, że był pełen haseł do poczt, twittera, kont gmail i wielu innych serwisów.

Co ciekawe, znaleziono tam również pliki z informacją o dostępach do panelu administracyjnego telewizji Radia Maryja. Gdyby osoba, która odpowiednio dobrze zna się na temacie, dostała te pliki w swoje ręce, mogłaby narobić niewyobrażalnych szkód. Dostęp pozwoliłby na całkowitą edycję (w tym tworzenie i usuwanie) treści umieszczanych przez Radio Maryja.

Jak informuje Niebezpiecznik, hasła były dziecinnie proste. Coś w stylu "Abcd1234". Nie polecamy korzystania z haseł na podobnym poziomie trudności, a jak wiadomo, wielu Polaków takich używa. Okazuje się również, że hasła zostały już pozmieniane, ale nie ma pewności, czy wszystkie z nich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (347)