Trwa ładowanie...

QAnon. Zobacz, w co wierzą zwolennicy Trumpa, którzy zaatakowali Kapitol

QAnon to teoria spiskowa, którą podsycał sam prezydent Donald Trump. Jej zwolennicy wierzą w istnienie bardzo nietypowego spisku, który przejął kontrolę nad amerykańskimi władzami.
Share
Zwolennicy teorii QAnon wdarli się do Kapitolu 6 stycznia 2021
Zwolennicy teorii QAnon wdarli się do Kapitolu 6 stycznia 2021Źródło: Getty Images
d2ubw7x

6 stycznia 2021 roku zapisze się w historii Stanów Zjednoczonych. Tego dnia do najważniejszego symbolu amerykańskiej demokracji, Kapitolu, wdarli się zwolennicy Donalda Trumpa. Chcieli zmusić senatorów i reprezentantów do odrzucenia głosów elektorskich z niektórych stanów i tym samym unieważnić wybory prezydenckie, które wygrał Joe Biden.

Wśród symboli, które niosły osoby nazywane przez amerykańskie media rodzimymi terrorystami, były litery "Q". Oznaczają one teorię spiskową znaną pod nazwą QAnon.

d2ubw7x

Zwolennicy QAnon wierzą, że sekretny, satanistyczny kult pedofilów kontroluje amerykański rząd i wpływa na światowych liderów. Mają do niego należeć m.in. Barack Obama, Hilary Clinton, George Soros i rodzina Rotschildów. To między innymi ta teoria doprowadziła w 2016 roku do strzelaniny w jednej z waszyngtońskich pizzerii. Napastnik był przekonany, że znajduje się w niej klub pedofilów prowadzony przez Clinton. Wszystkiego "dowiedział się" oczywiście z sieci.

Donald Trump jest wg zwolenników QAnon jedyną osobą, która odważyła się przeciwstawić tym "siłom zła".

Teoria wzięła swoją nazwę od anonimowego użytkownika forum 4chan, który rzekomo pracuje dla rządu Stanów Zjednoczonych, ale nie może się ujawnić z obawy przed represjami "kultu".

Zobacz: Drastyczne nagranie z Kapitolu w USA. Są ofiary śmiertelne [wideo]

Hasłem zwolenników QAnon jest "gdzie idzie jeden, idziemy wszyscy" ("where we go one, we go all"). Uważają się oni za ostatnich obrońców demokracji, która jest według nich zagrożona zarówno przez partię demokratów, jak i media tradycyjne oraz społecznościowe, a także przez partię republikańską po tym, jak jej członkowie nie chcieli bronić Donalda Trumpa po przegranych wyborach.

d2ubw7x

Więcej o działalności QAnon możecie przeczytać w tym tekście:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ubw7x

Podziel się opinią

Share
d2ubw7x
d2ubw7x
Więcej tematów