Putinowski samolot na Krymie. To niecodzienny widok w tym regionie

Jeden z samolotów Tu-204-300 należących do Specjalnej Eskadry Lotniczej - zdjęcie ilustracyjne
Jeden z samolotów Tu-204-300 należących do Specjalnej Eskadry Lotniczej - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | AVZimovskoy
Karolina Modzelewska

10.08.2023 18:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eksperci tzw. białego wywiadu, prowadzący konto OSINTdefender na platformie X (dawniej Twitter) zwrócili uwagę na "rzadki i niezwykły lot Tu-204-300". Jest to maszyna przeznaczona do przewożenia kremlowskich VIP-ów. Dzięki jednemu z serwisów internetowych, pokazujących bieżącą lokalizację statków powietrznych na mapie, można było zobaczyć, że Tu-204-300 odbył wizytę Krymie.

Nie wiadomo, kto podróżował na pokładzie samolotu Tu-204-300. Pewnie jest jednak, że to maszyna będąca częścią tzw. Specjalnej Eskadry Lotniczej, czyli grupy samolotów, z których korzystają kremlowscy VIP-owie, w tym Władimir Putin i inni urzędnicy państwowi. Jego lot najprawdopodobniej rozpoczął się w Moskwie, a celem był okupowany przez Rosjan Krym. Eksperci tzw. białego wywiadu zauważyli, że samolot wystartował z międzynarodowego lotniska w Symferopolu. Z dostępnych informacji wynika, że był to samolot o numerze bocznym RA-64059.

Putinowski samolot na Krymie

Tu-204-300 to jedna z wersji Tu-204, czyli dwusilnikowego samolotu pasażerskiego, który powstał w biurze konstrukcyjnym Tupolewa na zamówienie Aerofłotu. Jest wersją przedstawianą jako samolot dalekiego zasięgu. W porównaniu do bazowego Tu-204, który opracowano jako odpowiednik amerykańskiego Boeinga 757, posiada krótszy o 6 metrów kadłub. Cechuje go także mniejsze zużycie paliwa, a także większa ekonomika lotu. Wersja VIP-owska oczywiście posiada specjalne wyposażenie.

Nieoficjalnie mówi się o trzech salonach, a także apartamencie prezydenckim, w którym znajduje się m.in. sypialnia, prysznic, czy specjalny system rozrywki. Oprócz tego samolot ma być wyposażony w nowoczesne systemy telefoniczne i dostęp do Internetu. Takie rozwiązania nie dziwią, bo większość środków transportu, z których korzystają rosyjscy oficjele, ocieka luksusem. Doskonałym tego przykładem jest, chociażby opisywany przez nas niedawno pancerny pociąg Putina.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tupolew Tu-204-300 w standardowej wersji ma długość ok. 40 metrów, rozpiętość skrzydeł 42 metry i wysokość blisko 14 metrów. Jego maksymalny zasięg szacuje się na 9250 km, a maksymalną wysokość operacyjną na 12,5 tys. metrów. Maszyna napędzana dwoma silnikami PS-90A może poruszać się z maksymalną prędkością sięgającą 900 km/h, a na jej pokładzie pomieści się 166 pasażerów (mowa tutaj o wersji, która nie jest przerobiona na potrzeby kremlowskich VIP-ów).

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie