Rosjanie rozstawiają system DP‑62 Zapora. Strach wyraźnie zagląda im w oczy
Rosjanie używają rzadkiego systemu DP-62 Zapora w porcie w Sewastopolu – zauważa serwis Defense Express. Rozstawienie broni może świadczyć o tym, że Rosjanie obawiają się ataku dronów w tym miejscu. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się DP-62 Zapora.
Zdjęcie opublikowane na łamach wspomnianego Defense Express pochodzi z wjazdu do portu w okupowanym Sewastopolu. To właśnie w tym miejscu armia Putina zdecydowała się rozmieścić unikalną broń powstałą na bazie systemu BM-21 Grad, która wyróżnia się na tle podstawowej wersji kilkoma szczegółami.
Stosunkowo niewielki zasięg i duża precyzja strzału sugerują, że Zapory mają bronić rosyjskich statków przenoszących m.in. pociski Kalibr. Te są z kolei narażone na ataki ze strony Ukraińców. Warto też podkreślić, że DP-62 może nie tylko chronić przestrzeni powietrznej, ale również zniszczyć wrogi obiekt morski na głębokości do 200 metrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Zbudowana na bazie wyrzutni Grad. Rosyjska Zapora ma chronić Sewastopol
Historia broni DP-62 Zapora sięga końcówki lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to rozbudowę systemu zapoczątkował dekret Rady Ministrów ZSRR. System rakiet oddano do użytku w 1980 r. i wtedy też rozpoczęto jego masową produkcję. Dziś jednak nie istnieją konkretne dane mówiące o tym, ile Zapor zbudowano. Podobnych informacji nie podają nawet rosyjskie źródła.
Od swojego protoplasty DP-62 Zapora różni się przede wszystkim możliwością prowadzenia ognia z panelu zdalnego sterowania (sterowanie z pojazdu lub za pośrednictwem pilota), podłączenia zewnętrznego zasilania z sieci przemysłowych (380 V), a także pracą w trybie autonomicznym z wykorzystaniem sonaru – czytamy w serwisie Defense Express.
Uzbrojenie Zapory wskazuje na zastosowanie broni. Niekierowane pociski kal. 122 mm typu PRS-60 (o masie materiału wybuchowego 20 kg) mogą neutralizować niewielkie cele morskie (powierzchniowe, ale też pozostające nawet 200 metrów pod powierzchnią wody) oraz powietrzne na zasięgu do 5 km.
Sprawdź swoją wiedzę: Kto był w wojsku, ten musi znać odpowiedzi na te pytania
Wprawdzie rozpędzający do 75 km/h silnik ZIŁ-375 gwarantuje mobilność systemu, jednak w porcie w Sewastopolu ta broń ma za zadanie stanowić nieruchomą "tarczę" przed obrońcami Ukrainy. W kontekście pochodzenia DP-62 Zapora, ukraińskie źródła podają, że pojazdy mogły zostać przywiezione nawet z Kamczatki. Ów system może być wyposażeniem 102. Jednostki Specjalnej do Zwalczania Podwodnych Sił i Środków Dywersyjnych. Pełen kompleks DP-62 składa się z wyrzutni rakiet, wozu bojowego, transportowego ZIŁ-131 oraz kompletu wyposażenia technicznego 95TO.