Psy zauważają łamanie praw fizyki. Naukowcy przeprowadzili eksperyment

Psy zauważają łamanie praw fizyki. Naukowcy przeprowadzili eksperyment

Psy zauważają łamanie praw fizyki
Psy zauważają łamanie praw fizyki
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
24.12.2021 11:26, aktualizacja: 24.02.2022 15:43

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu i Uniwersytetu Wiedeńskiego odkryli, że psy zauważają, kiedy dochodzi od łamania praw fizyk. Udowodnili to podczas eksperymentu, w którym uczestniczyło 14 zwierząt. Jego wyniki opisali na łamach czasopisma "Biology Letters".

Christoph Völter i Ludwig Huber przeprowadzili eksperyment z udziałem 14 domowych psów. Jego pierwszy etap polegał na nauczeniu zwierząt jak oglądać wideo, opierając głowę na wyściełanym uchwycie. Został on tak skonstruowany, aby eksperci mogli śledzić wzrok i badać rozmieszczenie źrenic u psów za pomocą specjalnych czujników.

Psy zauważają łamanie praw fizyki

W kolejnym etapie naukowcy na ekranie komputera wyświetlili psom dwa nagrania. Pierwszy film pokazywał, jak jedna piłka toczy się w kierunku drugiej, aż w końcu zderza się z nią i zatrzymuje, a druga zaczyna się poruszać. Drugi film miał podobny przebieg, z tą różnicą, że poruszająca się piłka przestała się toczyć, zanim zderzyła się z drugą piłką. Druga piłka zachowywała się jednak tak, jakby została uderzona i wprawiona w ruch.

Jak donosi serwis Phys.org, analiza danych pochodzących z czujników wykazała, że psy wpatrywały się dłużej w piłki podczas oglądania drugiego filmu. Naukowcy zauważyli również, że ich źrenice były wtedy bardziej rozszerzone. Obydwie reakcje pojawiają się u psów, kiedy wydarzy się coś niespodziewanego i zwierzęta stają się bardziej czujne.

Podobne zachowania można zaobserwować także u ludzi i innych zwierząt, jako reakcja na coś niespodziewanego, co wymaga większej uwagi wzrokowej. Naukowcy uważają, że psy stały się bardziej czujne i dłużej obserwowały piłki na drugim filmie, bo spodziewały się, że wydarzy się coś innego, co wyjaśni, dlaczego druga piłka została wprawiona w ruch.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)