Psy wykrywają koronawirusa. Potwierdzono 94 proc. skuteczności

Psy skutecznie wytresowano do wykrywania COVID-19
Psy skutecznie wytresowano do wykrywania COVID-19
Źródło zdjęć: © YouTube.com

30.07.2020 09:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczba zakażeń koronawisem rośnie na całym świecie, a średnia liczba dziennych zakażeń jest coraz wyższa. Nic dziwnego, że wciąż poszukuje się nowych metod wykrywania COVID-19, by zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenu. Psy okazują się bezcenną pomocą.

Walka z pandemią COVID-19 trwa, a najnowsze badania potwierdziły, że najlepszym sposobem na ograniczenie liczby zakażeń jest dystans społeczny. Cały czas trwają również badania, które mają na celu znalezienie skutecznego sposobu na identyfikacje chorych, nawet tych, którzy infekcję przechodzą bezobjawowo.

Zdaniem niemieckich naukowców psy tropiące świetnie radzą sobie z odróżnianiem pacjentów z COVID-19 od zdrowych. W testach wzięło udział 8 psów z Bundeswehry, które zostały specjalnie przeszkolone przez ekspertów z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze.

Coronavirus: German military trains service dogs to identify COVID-19

Celem szkolenia było rozróżnianie wydzielin pacjentów zakażonych i niezakażonych SARS-CoV-2. W testach podawano zwierzętom ponad 1000 próbek z pomocą maszyny, dzieląc na zawierające pozytywny lub negatywny wynik testu na COVID-19. Psy w aż 94 proc. poprawnie wskazały, w których próbkach znajdowała się wydzielina chorej osoby. 

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zwróciła uwagę, że zwierzęta są już wykorzystywane do wyczuwania innych procesów biochemicznych. Z tego względu są idealnymi kandydatami do wyczuwania zmian spowodowanych przez wirusy. Następne badania mają rozszerzyć tresurę zwierząt również o umiejętność wykrywania zakażeń, np. grypą. 

Nie są to pierwsze testy wykrywania koronawirusa, w których udział biorą czworonogi. Wcześniej Organizacja Medical Detection Dogs (MDD) z Wielkiej Brytanii rozpoczęła tresurę psów, które miały wykrywać koronawirusa. Eksperci mają już na swoim koncie sukces w wykorzystaniu psów w celu wykrywania malarii i cukrzycy u ludzi.

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie uzyskasz, pobierając dedykowaną aplikację.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)