Szczepionka Johnson & Johnson mniej skuteczna od innych w walce z wariantem delta

Szczepionka firmy Johnson & Johnson jest jedynym dostępnym na rynku preparatem, który wymaga tylko jednej dawki. Najnowsze badania amerykańskich naukowców wskazują na jej słabe strony w kontekście wariantu delta koronawirusa SARS-CoV-2. Ci, którzy przyjęli inne szczepionki są w lepszej sytuacji.

 (Photo by Alex Gottschalk/DeFodi Images via Getty Images)
(Photo by Alex Gottschalk/DeFodi Images via Getty Images)
Źródło zdjęć: © DeFodi Images via Getty Images | DeFodi Images
Marcin Watemborski

21.07.2021 13:12

Czy szczepionki chronią przed wariantem delta?

W USA aż 83 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem dotyczą wariantu delta. Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego pod przewodnictwem Nathaniela Landaua wzięli pod lupę szczepionki firm Johnson & Johnson, Pfizer oraz Moderna i przebadali je pod kątem skuteczności względem skuteczności w walce z nową odmianą czynnika chorobowego powodującego COVID-19.

Jednoznacznie stwierdzili, że każdy z preparatów chroni przed wariantem delta, lecz nie wszystkie są tak dobre. O ile szczepionki dwudawkowe oparte na technologii mRNA wykazują wysoką skuteczność, tak środek marki Johnson & Johnson niekoniecznie.

J&J skuteczny, ale mniej

Wyniki badań, które czekają na publikację w dziennikach medycznych, pokazują, że szczepionka J&J skutkuje wytwarzaniem do pięciu razy mniej przeciwciał przeciwko wariatowi delta koronawirusa niż preparaty Pfizera oraz Moderny. Jest to tym bardziej istotne, że nowa odmiana wirusa jest bardziej zaraźliwa, przez co rozprzestrzenia się szybciej.

Przeprowadzone testy dotyczą tylko krótkoterminowego wytwarzania przeciwciał i nie wiadomo jeszcze, jak ta kwestia wygląda długoterminowo. Jake Sargent z J&J zwraca uwagę na to, że ich preparat skutkuje mocną odpowiedzią układu immunologicznego, która jest utrzymywana co najmniej przez 8 miesięcy po zaszczepieniu.

W raporcie na temat skuteczności preparatu J&J, laboranci firmy wykazali, że chroni on przed wariantem delta i przyjęcie kolejnej dawki nie będzie konieczne. Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego potwierdził tę tezę, lecz podkreślił, że ochrona jest po prostu mniejsza niż ta zapewniana przez szczepionki na bazie mRNA.

Źródło artykułu:WP Tech
johnson&johnsonszczepionkaCovid-19
Komentarze (2)