Przetrząsnęli magazyny. Znaleźli coś, z czego Ukraina bardzo się ucieszy
Bułgaria jest w stanie przygotować kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy, który będzie składał się głównie z nadwyżek amunicji i wybranego uzbrojenia niepotrzebnego już tamtejszej armii. Co dokładnie może trafić na front?
Zapewnienia bułgarskich polityków są pokłosiem kontroli zasobów bułgarskiej armii. Okazało się, że kraj, który już wcześniej wspierał Ukrainę głównie różnego rodzaju amunicją i sprzętem poradzieckim, wciąż posiada w magazynach zasoby mogące przydać się na froncie.
Bułgaria posiada nadwyżki amunicji. Odda je Ukrainie?
– Przeprowadziliśmy bardzo dokładną analizę. Okazało się, że w bułgarskiej armii znalazły się zasoby, które są zbędne. Część tego mienia – część amunicji różnych typów – może zostać przekazana Ukrainie. Ten pakiet będzie powiązany z umową o rekompensacie z krajem sojuszniczym, podobnie jak poprzednie pakiety, które wysłaliśmy – powiedział p.o. ministra obrony Bułgarii Atanas Zapryanow.
W skład nowego pakietu pomocowego z Bułgarii weszłaby najpewniej głównie broń strzelecka oraz pociski artyleryjskie, których niedobory od dłuższego czasu doskwierają Ukraińcom.
Bułgaria może posiadać nadwyżki różnego rodzaju pocisków. Chociażby pocisków artyleryjskich kal. 122 mm oraz i 152 mm, które są stosowane w poradzieckich haubicach pokroju 2S1 Goździk czy 2S3 Akacja. Jest to broń wykorzystywana przez Ukraińców, która pozwala na rażenie celów na dystansie do 15 km lub 18 km. To proste konstrukcyjnie pociski z zapalnikiem uderzeniowym i kilkoma kilogramami trotylu. Poza tym w bułgarskich magazynach mogą skrywać się również pociski moździerzowe kal. 82 i 120 mm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ważna broń dla Ukrainy
Równie cenna byłaby dla Ukraińców amunicja artyleryjska kal. 155 mm, którą Bułgarzy również mogą posiadać. Chociażby z racji faktu, że jest ona produkowana w tamtejszych zakładach zbrojeniowych, które - wedle zapewnień z początku br. - miały zwiększyć tempo prac.
Tego typu pociski są powszechne w państwach NATO i od co najmniej kilkunastu miesięcy bardzo ważne również dla Ukraińców. Stanowią niezbędny dodatek do broni przekazywanej Ukrainie. Pociski artyleryjskie kal. 155 mm są wykorzystywane w armatohaubicach, takich jak polskie Kraby, niemieckie PzH 2000, słowackie Zuzana 2, włoskie M109L czy francuskie CAESARy. Ukraińcy postawili na nie również w swoich działach 2S22 Bogdana.
Jaj zaznaczył Atanas Zapryanow, bułgarski rząd musi teraz podjąć stosowną decyzję o przekazaniu amunicji i broni, a następnie skoordynować działania i logistykę z sojusznikami oraz z Ukrainą.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski