Ukraińcy już ją mają. Nagranie z frontu nie pozostawia wątpliwości
Do sieci trafiły zdjęcia oraz nagranie potwierdzające wykorzystywanie przez Ukraińców haubicy 2S22 Bogdana w wersji 3.0. To najnowsza odsłona broni, którą Ukraińcy zbudowali sobie sami. Dzięki wprowadzonym modernizacjom ma być jeszcze lepsza.
2S22 Bogdana została opracowana w 2016 r., a zaprezentowana w 2018 r. Długo bazowano na jednym egzemplarzu, który traktowano jako rodzaj eksperymentu. W wyniku rosyjskiej agresji Ukraińcy zostali zmuszeni do sprawdzenia haubicy w warunkach bojowych. Efekty okazały się nadspodziewanie dobre, 2S22 Bogdana miała duży udział w operacji wyzwolenia Wyspy Węży.
Niedługo potem zapadła decyzja o rozpoczęciu seryjnej produkcji. Pojawiały się też dowody na to, że egzemplarze z fabryki wysłano na front. Mimo trwającego konfliktu zbrojnego Ukraińcom udaje się realizować plany dotyczące rozwoju swojej broni. Warto nadmienić, że ze względu na swoje osiągi Bogdana jest często określana mianem ukraińskiej wersji polskiego Kraba - armatohaubicy, która okazała się na froncie jedną z najlepszych broni w swojej klasie.
2S22 Bogdana w wersji 3.0
Na targach IDEX-2023 w Abu Zabi pokazywano koncept 2S22 Bogdana o zauważalnie większych gabarytach. Okazuje się, że Bogdana 3.0 (bo tak określana jest najnowsza wersja) została już opracowana i pierwsze egzemplarze wysłano do walk przeciwko Rosjanom.
Materiały pojawiające się w mediach społecznościowych pokazują ukraińską haubicę osadzoną na podwoziu 8x8 (wcześniej stosowano napęd 6x6).
Wedle zapowiedzi właśnie ten element miał stanowić najważniejszą zmianę względem wcześniejszych wersji. Wykorzystano tutaj podwozie czeskiej czteroosiowej ciężarówki Tatra T815. Jednocześnie Bogdana 3.0 zapewnia załodze możliwość pracy w ulepszonej, opancerzonej, modułowej kabinie Puma.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak daleko strzela 2S22 Bogdana?
Bez zmian pozostawiono elementy odpowiadające za prowadzenie ognia. 2S22 Bogdana również w najnowszej wersji to haubica korzystająca z amunicji kal. 155 mm, powszechnie wykorzystywanej w NATO.
Efektywny zasięg rażenia 2S22 Bogdana to maksymalnie ok. 40 km, przy szybkostrzelności pięciu/sześciu (w zależności od źródła) pocisków na minutę. Możliwe jest jednak zwiększenie zasięgu do nawet 60 km w przypadku użycia pocisków wspomaganych rakietowo. Ukraińcy wykorzystują tu system kierowania ogniem firmy Siemens.
Załoga potrzebuje półtorej minuty, aby ustawić 2S22 Bogdana w pozycji bojowej i tyle samo czasu na przestawienie jej do pozycji transportowej. Wersje z napędem 6x6 są w stanie osiągnąć prędkość do 30 km/h w terenie i do 80 km/h na drogach.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski