Przekształć zwykły telewizor w wielozadaniowy Smart TV

Przekształć zwykły telewizor w wielozadaniowy Smart TV

Przekształć zwykły telewizor w wielozadaniowy Smart TV
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
29.05.2014 11:58, aktualizacja: 05.07.2016 10:35

Starszej generacji, ale wyposażony w złącze HDMI telewizor może otrzymać szansę na drugą młodość i zaoferować szereg nowych funkcji. Takich, jak nowoczesne telewizory typu Smart TV, które mają wbudowane przeglądarki internetowe, odtwarzają zdjęcia, muzykę i filmy z zewnętrznych źródeł, a także pozwalają oglądać wideo na życzenie oraz instalować dodatkowe aplikacje. Dzięki temu, dziś, aby obejrzeć film na YouTube, sprawdzić pocztę, czy porozmawiać ze znajomymi na Facebooku lub Skype wystarczy tylko pilot i wygodna kanapa. A co w sytuacji, kiedy posiadamy dobry telewizor, ale kupiony jeszcze przed erą Smart TV? Idealnym rozwiązaniem będzie Mini Android PC.

Tego typu wszechstronne urządzenia podłączone do telewizora sprawiają, że na dużym ekranie można korzystać praktycznie ze wszystkich udogodnień dostępnych na smartfonach lub tabletach. W tym oglądać filmy, zdjęcia i słuchać muzyki z dowolnego źródła –. zarówno z nośnika typu pendrive, karty pamięci, Internetu, jak i z sieci lokalnej.

Odtwarzacze Mini Android PC takich marek, jak np HiMedia czy Geniatech, są wyposażone w system Android, który zapewnia intuicyjną i łatwą obsługę. Można na nich instalować i uruchamiać dowolne aplikacje, dokładnie tak, jak na telefonie czy tablecie. Zwiększa to ich możliwości w porównaniu z tradycyjnymi odtwarzaczami multimedialnymi, które zazwyczaj umożliwiają obsługę niewielkiej liczby dodatkowych aplikacji.

Mini Android PC sprawdzi się jako odtwarzacz multimedialny HD, set-top-box IPTV, przełącznik dla domowych multimediów, serwer plików, serwer DLNA, urządzenie do przeglądania zdjęć, gier oraz jako odtwarzacz muzyczny. Urządzenia te obsługują zewnętrzne nośniki danych oraz zapewniają dostęp do sieci, w tym przeglądanie stron internetowych z obsługą flash i Adobe HTML 5.0. Ponadto, po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji z Gogle Play, mogą uruchamiać pliki programów biurowych Microsoft Word, Excel oraz PowerPoint. Mogą także obsługiwać komunikator Skype (pod podłączeniu kamery internetowej przez USB), pracować jako serwer plików NAS, czy bezprzewodowy punkt dostępowy WiFi dla innych urządzeń.

Co najważniejsze, odtwarzacze obsługują platformę XBMC, czyli centrum multimedialnej rozrywki. Siłą odtwarzaczy XBMC jest możliwość rozszerzania jego funkcjonalności o dodatki i wtyczki, umożliwiające m.in. odbiór telewizji i radia internetowego. Wtyczki programów XBMC aktualizują się na bieżąco po podłączeniu urządzenia do internetu. Wśród aplikacji, które można instalować na XBMC, znajdują się różne dodatki „telewizyjne”, w tym program TV, gry, usługi telewizyjne i radiowe, a także dziesiątki innych udogodnień. W sieci dostępna jest imponująca liczba wtyczek pozwalających na pełną personalizację playera –. od wyglądu po listę darmowych kanałów radia i telewizji internetowej. Znaleźć można m.in. wtyczki IplaTV, TVN Player, TVP VOD, MuchMovies, icefilms i wiele innych, z dostępem do najnowszych produkcji filmowych oraz możliwością przechwycenia w locie polskich napisów.

ATV1200. ATV310B, ATV580, ATV582, ATV1800 z serii Mygica Enjoy TV to flagowe modele firmy Geniatech. Uruchamiając na nich platformę XBMC zyskujemy potężne narzędzie do obsługi multimediów, wizualizacji oraz automatycznego pobierania okładek filmów i muzyki zgromadzonej na nośnikach lokalnych lub sieciowych, a także możliwość korzystania z szeregu wtyczek XBMC – dodatkowego oprogramowania, usług sieciowych telewizji, płatnych i darmowych serwisów VOD, radia internetowego oraz gier.

Co więcej, urządzenia z systemem operacyjnym Android, po instalacji darmowego oprogramowania typu proxy server (np. Hola), pozwalają na odbiór serwisów internetowych w lokalizacjach zagranicznych, w których normalny dostęp byłby niemożliwy –. przykładowo − odbiór polskich serwisów TVN Player czy Ipla poza granicami Polski. Na urządzeniach z tej serii dostępne są do zainstalowania bardzo popularne wtyczki umożliwiające odbiór emitowanych w sieci programów telewizyjnych, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Urządzenia korzystają z chipsetu Amlogic, który zapewnia sprzętowe odtwarzanie wideo HD w XBMC Android. Inne chipsety, takie jak Rockchip RK3066, dekodują programowo wideo HD i obecnie − dzięki modyfikacji XBMC do wersji beta: „Beyond XBMC” − potrafią obsłużyć bez „zacięć” rozdzielczości 720p lub wyższe. Dotyczy to urządzeń ATV 580 oraz HiMedia H8.

Innym rozwiązaniem centrum multimedialnego jest ATV 310B, na którym zamiast Androida działa system Linux XBMC. On również może być –. w razie potrzeby − wyposażony w pełen zestaw niezbędnych wtyczek, które zapewniają użytkownikowi pełną funkcjonalność. Jednak już w wersji podstawowej stanowi w pełni wystarczającą do obsługi multimediów platformę XBMC z minimalną liczbą uruchomionych procesów, nie przeciążając tym samym pracy procesora.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Najmłodszymi urządzeniami na rynku są odtwarzacze ATV 180. oraz ATV 582 z czterordzeniowymi procesorami Amlogic S-802, które potrafią odtwarzać oraz skalować na wyjściu sygnał do rozdzielczości 4kx2.

Propozycje od HiMedia to modele o oznaczeniach H8. Q5, Q5 II oraz Q10 II. Oferta HiMedia ewoluowała z sieciowych odtwarzaczy filmów i muzyki w kierunku urządzeń dostarczających prawdziwie interaktywną rozrywkę. Najnowsze, flagowe modele HiMedia Q10 II oraz HiMedia Q5 II działają pod kontrolą systemu Android i korzystają z procesora dedykowanego do obsługi audio-wideo firmy HiSilicon Hi 3716C. Odtwarzają pliki multimedialne (w tym filmy 3D i obrazy płyt Blue-Ray), jaki i pozwalają na rozszerzanie możliwości sprzętu poprzez instalację dowolnych aplikacji na platformę Android.

Odtwarzacze HiMedia obsługują wszystkie najważniejsze, obecnie spotykane formaty audio/wideo, w tym: MKV, MP4. M2TS, FLAC, MP3, WMA oraz AAC. Unikalną cechą najnowszego sprzętu HiMedia Q10 II jest możliwość odtwarzania plików 3D (w formacie MKV). Bez problemu odtwarzane są również obrazy płyt Bluray (BD-ISO), w tym także 3D. Dodatkowo, model Q10 II oferuje opcję zainstalowania dysku twardego 3,5” wewnątrz urządzenia.

Warto również wspomnieć o posiadanej funkcji AirPlay. Ułatwia ona bezprzewodowe przesyłanie multimediów z takich urządzeń, jak iPhone oraz iPad. Programy HiShare i HiControl umożliwiają odpowiednio transfer oraz kontrolę odtwarzacza z poziomu telefonu lub tabletu z systemem Android. HiControl ma możliwość zdalnego sterowania wszystkimi funkcjami odtwarzacza, nawet bez konieczności włączania telewizora, bowiem na ekranie smartfona wyświetlany jest bieżący podgląd.

Równie ciekawym, dostępnym w niewygórowanej cenie urządzeniem jest nowy odtwarzacz HiMedia H8 z czterordzeniowym procesorem Allwinner A31S, który doskonale sobie radzi z XBMC w wersji Beyond oraz odtwarza zarówno obrazy 3d, jak i rozdzielczości 4kx2k.

Ceny: od 350 do 700 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)