Prywatna firma ruszyła na podbój Księżyca. Jej lądownik wystrzelił SpaceX

Prywatna firma ruszyła na podbój Księżyca. Jej lądownik wystrzelił SpaceX

Prywatna firma wysłała lądownik na Księżyc
Prywatna firma wysłała lądownik na Księżyc
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | unsplash.com
oprac. KMO
16.02.2024 08:34

Na Florydzie, doszło do wystrzelenia lądownika księżycowego Odyseusz, który jest dziełem firmy Intuitive Machines z Houston. Jest to przełomowy moment, bowiem jest to pierwsza próba wysłania prywatnego statku kosmicznego na Księżyc, a także pierwsza od pięćdziesięciu lat próba amerykańskiego lądowania na Srebrnym Globie.

Odyseusz, który został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Falcon 9, należącej do firmy SpaceX, zabrał ze sobą sześć ładunków NASA. Te ładunki zawierają instrumenty, które zostały zaprojektowane specjalnie do zbierania danych o środowisku Księżyca.

Odyseusz zmierza na Księżyc

Podróż lądownika do celu ma potrwać około tygodnia, w trakcie którego pokona on 370 tys. kilometrów. Planowane jest, że Odyseusz wyląduje 22 lutego w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Jeżeli lot zakończy się sukcesem, będzie to pierwsze kontrolowane zejście amerykańskiego statku kosmicznego na powierzchnię Księżyca od czasu ostatniej załogowej misji Apollo, która miała miejsce w 1972 roku. Będzie to również pierwsze lądowanie na Księżycu dokonane przez prywatną firmę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stany Zjednoczone mają ambitny plan wysłania astronautów na Księżyc zanim zdołają to zrobić ich najwięksi konkurenci - Chiny. USA planują lądowanie na 2026 rok, podczas gdy Chiny - na 2030 rok.

W zeszłym miesiącu do grona kosmicznych rywali dołączyła Japonia, której udało się umieścić na Księżycu lądownik. W 2023 roku planują to zrobić Indie. W 2019 roku Chiny, jako pierwszy kraj na świecie, dokonały lądowania po niewidocznej stronie Księżyca.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)