Propagandowy film chińskich sił powietrznych wykorzystuje materiały z hollywoodzkich hitów

Nagranie zostało usunięte we wtorek
Nagranie zostało usunięte we wtorek
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska

23.09.2020 12:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszystko wskazuje na to, że propagandowy film chińskich sił powietrznych został stworzony na bazie amerykańskich filmów. Na nagraniu widać atak na cel przypominający bazę Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na wyspie Guam na Pacyfiku.

Film trwający 2 minuty i 15 sekund został zatytułowany "The God of War H-6K Goes on the Attack!". Chińskie Siły Powietrzne Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF) opublikowały go w weekend na Weibo, podobnym do Twittera serwisie społecznościowym.

Cel ataku przypomina amerykańską bazę lotniczą

Nagranie przedstawia samoloty H-6K, dwusilnikowe bombowce odrzutowe, zwane przez chińskie wojsko "Gods of War". Użytkownicy mediów społecznościowych zauważyli jednak, że w nagraniu pojawiają się sceny łudząco przypominające kadry z amerykańskich filmów: "The Hurt Locker”, "The Rock” oraz "Transformers: Revenge of the Fallen”.

Propagandowe nagranie chińskich sił powietrznych

Wideo, które zostało odtworzone ponad milion razy, usunięto we wtorek (22.09.2020 r.). Użytkownicy portalu Weibo skrytykowali film za fikcyjną propagandę PLAAF i wykorzystanie scen, które prawdopodobnie zostały użyte bez stosownych pozwoleń.

CNN przeanalizowało wideo i porównało stop-klatki z obrazami w Google Earth. Z analizy wynika, że cel ataku chińskich sił powietrznych jest łudząco podobny do amerykańskiej bazy sił powietrznych Andersen na Guam. Rozległa baza na wschodnim krańcu wyspy jest kluczowym obiektem wojskowym USA na Pacyfiku. Uważa się, że baza jest głównym celem każdego chińskiego ataku w przypadku działań wojennych między Waszyngtonem a Pekinem.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)