Trwa ładowanie...
d3dj2po

Pilot F-16 pokonany przez SI. Rząd USA zapowiada przełom

Rząd USA potwierdził, że przygotowuje się do przeprowadzenia powietrznego pojedynku pomiędzy ludzkim pilotem a maszyną sterowaną przez sztuczną inteligencję. Dotychczasowe starcie na symulatorze lotów dało zwycięstwo SI.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
F-16 armii USA
F-16 armii USA (Wikimedia Commons, Fot: Anadolu Agency)
d3dj2po

Pentagon stawia na coraz większy rozwój technologii wojskowych, w których wykorzystywana będzie sztuczna inteligencja czy roboty. I chociaż bezzałogowe maszyny lotnicze są wykorzystywane od dłuższego czasu, to dopiero teraz sprawdzono, jak SI wypada w starciu z doświadczonym pilotem.

W pojedynku na symulatorach lotu SI pokonało doświadczonego amerykańskiego pilota z wynikiem 5:0. Starcie to można było śledzić w internecie, a archiwalne nagranie znajdziecie pod tym adresem w serwisie YouTube. Był to jednak tylko wstęp do dalszych testów planowanych przez armię USA.

Pentagon poinformował, że w 2024 roku odbędzie się prawdziwy test, w którym człowiek zmierzy się z maszyną. Ludzki pilot zasiądzie za sterami prawdziwego myśliwca, by zmierzyć się z samolotem sterowanym przez sztuczną inteligencję.

d3dj2po

Jeżeli maszyny starowane przez SI wykażą się odpowiednią skutecznością, to mogą one znacząco wzmocnić amerykańskie wojsko. Przedstawiciele US Air Force zapewniają, że sztuczna inteligencja może w przyszłości pomagać ludzkim pilotom, np. w szybszym podejmowaniu decyzji w trakcie powietrznych starć. Docelowo, pilot powinien móc skupić się na priorytetowych czynnościach, w czasie gdy SI przejmie kontrolę nad mniej ważnymi aspektami.

US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Wojsko już pracuje nad takimi systemami, czego przykładem może być projekt Skyborg. Dzięki niemu siły lotnicze mają nadzieję zautomatyzować zachowanie wojskowych dronów, tak by były w stanie latać na misje wraz z ludzkimi pilotami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dj2po

Podziel się opinią

Share
d3dj2po
d3dj2po
Więcej tematów