Programy są największymi zagrożeniami dla komputerów z Windows
Programy dla Windows takie jak Firefox, Adobe Reader albo iTunes stają się coraz bardziej atrakcyjne dla hakerów jako ewentualny cel ataków – ostrzega duńska firma Secunia specjalizująca się w zabezpieczeniach.
Programy dla Windows takie jak Firefox, Adobe Reader albo iTunes stają się coraz bardziej atrakcyjne dla hakerów jako ewentualny cel ataków – ostrzega duńska firma Secunia specjalizująca się w zabezpieczeniach.
Według opublikowanej właśnie analizy (PDF) w typowym zestawie programów indywidualnego użytkownika –. który składa się z 50 najpopularniejszych programów, w tym z 26 aplikacji Microsoftu – w przedziale czasowym od 2007 do 2009 roku programy firm trzecich były przeciętnie 3,5 razy bardziej narażone na występowanie luk. Ogółem liczba znanych usterek w zabezpieczeniach dla tego profilu użytkowników w wymienionym okresie zwiększyła się z 220 do 420.
Szczególnie niepokojące są wyniki z bieżącego roku: liczba zgłoszonych błędów w zabezpieczeniach w porównaniu z ubiegłym rokiem będzie na pewno większa –. do końca roku może ona wzrosnąć do 760, teraz osiąga 89 procent ubiegłorocznego stanu. Programy produkowane przez firmy trzecie coraz częściej znajdują się na celowniku, ponieważ z trudem udaje się je na bieżąco poprawiać. Podczas gdy Microsoft aktualizuje system operacyjny wraz z aplikacjami bardzo często, to nie istnieje scentralizowane narzędzie do zarządzania aktualizacjami dla oprogramowania wielu innych firm. Od maja 2009 roku heise Security apeluje o wprowadzenie w Windows 7 takiej niezależnej od producentów możliwości aktualizacji w Windows 7.
Secunia chce temu sama zaradzić: jej Personal Software Inspector (PSI) w przyszłej wersji 2.0 sam będzie się troszczył o jednolitą aktualizację standardowego oprogramowania takiego jak Firefox, Flash albo Adobe Reader. Ostateczna wersja ma się ukazać jeszcze w tym roku; będzie ona nie tylko wskazywać nieaktualne programy, ale też samodzielnie je aktualizować. Jeśli ktoś chce sprawdzić aktualność aplikacji, może się w tym celu posłużyć specjalnym narzędziem online Update-Check na stronie heise Security.
Listę producentów, w przypadku których najczęściej ujawniano luki w zabezpieczeniach, w tym roku otwiera po raz pierwszy Apple; tylko aktualizacja do Mac OS-a X 10.6.3 wyeliminowała 65 luk. Mimo przejęcia Suna w kwietniu 2009 roku, dzięki któremu pod kontrolą tej firmy znalazła się również Java, niegdysiejszy lider zestawienia Oracle znalazł się na drugim miejscu. Za nim pojawiają się kolejno: Microsoft, Hewlett-Packard, Adobe, IBM, VMware, Cisco, Google i Mozilla.
wydanie internetowe www.heise-online.pl