Problem z Firefoxem naprawiony

W wersji 3.5.1 przeglądarki Firefox zamknięto ujawnioną niedawno lukę bezpieczeństwa związaną z kompilacją JavaScriptu w trybie just-in-time (JIT). W Sieci pojawił się już nawet odpowiedni exploit dla windowsowego wydania aplikacji

Problem z Firefoxem naprawiony
Źródło zdjęć: © Mozilla

17.07.2009 | aktual.: 17.07.2009 14:50

W przypadku systemów podatnych na ataki potencjalny napastnik ma możliwość przemycenia i uruchomienia kodu z zewnątrz. Problem nie dotyczy wersji starszych niż 3.5 ze względu na brak obsługi JIT. Po wgraniu aktualizacji użytkownicy, którzy uprzednio wyłączyli kompilację JIT, mogą ją ponownie aktywować.

Poza tym programiści Firefoksa naprawili pewien błąd w wydaniu dla Windows, który spowalniał proces uruchamiania przeglądarki. Problem był spowodowany tym, że na komputerach z brakującymi elementami windowsowego CryptoAPI podczas inicjalizacji generatorów liczb losowych usługi Network Security Services wczytywane były pliki z katalogu pamięci podręcznej Internet Explorera oraz systemowego folderu plików tymczasowych. Przy wzmożonym użytkowaniu oba foldery zawierają wiele plików, przez co procedura ta może potrwać bardzo długo. Jak czytamy w serwisie Bugzilla, twórcy Firefoksa ominęli problem przez zastąpienie wywołania CryptoAPI o nazwie RtlGenRandom funkcją CryptGenRandom, którą powinien dysponować każdy system.

W GNU/Linuksie i Mac OS-ie X biblioteka NSS otwiera zgodnie z oczekiwaniami pseudourządzenie, z którym skojarzony jest plik specjalny /dev/urandom. Znalazca usterki Frans Bouma stwierdził na łamach serwisu Bugzilla, że programiści Firefoksa poświęcili zbyt mało uwagi wydaniu dla Windows. Większość z nich pracuje na systemach GNU, przez co nie byli świadomi możliwości wystąpienia tego typu problemów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

internetbłądluka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)