Pracownik Huawei oskarża rząd Kanady za aresztowanie
Wicedyrektor do spraw finansowych Huawei wytacza proces kanadyjskiemu rządowi za aresztowanie jej na prośbę Stanów Zjednoczonych. Chinka Meng Wanzhou została zatrzymana w grudniu na lotnisku w Vancouver.
04.03.2019 | aktual.: 04.03.2019 11:37
Córka założyciela Huawei i wicedyrektor finansowa firmy została oskarżona przez USA o łamanie embargo nałożonego na Iran oraz wprowadzenie w błąd amerykańskich organizacji finansowych Chinka została zatrzymana przez kanadyjską policję i służbę graniczną na lotnisku w Vancouver. Została umieszczona w areszcie domowych, gdzie czekała na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.
Będzie ekstradycja szefowej Huawei
W tym samym dniu, w którym Kanada oficjalnie rozpoczęła proces ekstradycji, Wanzhou wytoczyła cywilny proces kanadyjskim służbom granicznym i policji o naruszenie jej wolności obywatelskich. Oskarża te służby o bezprawnie zatrzymanie, przeszukanie i przesłuchiwanie zanim została oficjalnie aresztowana. Według oskarżycieli Chinka nie została poinformowana o powodzie zatrzymania ani o przysługujących jej prawach.
Dyrektor Huawei oskarżona przez USA
Do aresztowania Meng Wanzhou odniósł się zarówno Huawei jak i rząd Chin. Określają oni aresztowanie kobiety jako zagrywkę polityczną. Firma jest niechętnie widziana w USA przez obecny rząd. Smartfonów Huawei nie sprzedaje żaden główny amerykański operator komórkowy, jednostki administracyjne dostały zakaz kupowania urządzeń Huawei, a prezydent Trump rozważa wydanie dekretu, który faktycznie uniemożliwiłby operatorom komórkowym kupowanie od Huawei urządzeń do budowy sieci GSM.
Zobacz także
Źródło: BBC