WP

Dyrektor finansowa Huawei aresztowana w Kanadzie na życzenie USA

Meng Wanzhou, córka założyciela chińskiego giganta Huawei i jednocześnie jego dyrektor finansowa została aresztowana przez Kanadyjskie władze na prośbę USA. Wg Reutersa Huawei jest podejrzewany o pogwałcenie embarga na sprzedaż towarów do Iranu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dalszy ciąg problemów Huawei w USA
Dalszy ciąg problemów Huawei w USA (PAP/EPA, Fot: Robert Schlesinger)
WP

Wg źródeł Reutersa amerykańskie władze interesowały się Huaweiem co najmniej od 2016 roku. Powodem miało być sprzedawanie przez chińskiego producenta elektroniki Iranowi towarów wyprodukowanych w USA. Stany Zjednoczone nałożyły na Iran sankcje, które uniemożliwiają eksport towarów do tego kraju.

Aresztowanie Wanzhou miało miejsce 1 grudnia, tego samego dnia w którym prezydenci Chin i USA zawarli porozumienie o 90-dniowym wstrzymaniu nakładania kolejnych, wzajemnych taryf pomiędzy krajami. Władze Stanów Zjednoczonych wystąpiły do Kanady z wnioskiem o ekstradycję Meng Wanzhou.

WP

Huawei potwierdził aresztowanie dyrektor finansowej w oświadczeniu. Firma przyznała, że otrzymała jedynie szczątkowe informacje co do postawionych zarzutów i jednocześnie nie wie o jakichkolwiek "przewinieniach" Meng Wanzhou. Chinka została zatrzymana podczas transferu na lotnisku w Kanadzie. Władze USA nie skomentowały aresztowania.

Marka Huawei od kilku lat próbuje, bez skutku, wejść na amerykański rynek. Na początku roku, w ostatniej chwili, dwaj duzi amerykańsky operatorz komórkowi - Verizon i AT&T - wycofali się z umowy o sprzedaży smartfonów Huawei w swojej ofercie. Amerykańska senacka komisja ds. wywiadu oceniła, że urządzenia Huawei mogą być wykorzystywane do szpiegowania Amerykanów przez chinski rząd.

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP