Trwa ładowanie...
d2g2jt7

Pożary w Arktyce wyemitowały w tym roku już o 35 proc. więcej CO2 niż w całym 2019

Najnowsze dane, dostarczone przez unijną służbę monitorowania atmosfery Copernicus, pokazują, że do 24 sierpnia tego roku pożary w Arktyce wrzuciły do atmosfery 245 megaton CO2 – donosi The Guardian. W całym ubiegłym roku liczba ta wyniosła 181 megaton.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dramatyczna sytuacja w lasach. Liczba pożarów może być rekordowa.
Dramatyczna sytuacja w lasach. Liczba pożarów może być rekordowa. (Getty Images, Fot: Kirill Kukhmar\TASS)
d2g2jt7

Szczytowa liczba obserwowanych aktywnych pożarów w tamtym regionie wyniosła ok. 600 pod koniec lipca. W analogicznym okresie poprzedniego roku było to 400, a w latach 2003-2018 średnio ok. 100.

Copernicus oszacował, że w okresie od 1 czerwca do 31 lipca pożary wyemitowały aż 205 megaton CO2. Pożary zbiegły się w czasie z falą upałów na Syberii, kiedy temperatury na niektórych obszarach osiągnęły ponad 30 stopni Celsjusza. Padł także rekord pod tym względem – we Wierchojańsku leżącym ok. 4,8 tys. km na wschód od Moskwy odnotowano temperaturę 38 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Rosja: Na niebie nie pojawiło się Słońce. Panika wśród Rosjan [Zobacz wideo]

d2g2jt7

Fala upałów zniszczyła dom. Zadziwiające nagranie z Syberii

Anomalie stają się normalnością

– Pod pewnymi względami warunki w Arktyce Syberyjskiej są w tym roku podobne do zeszłego, jeśli chodzi o suchość i ciepło. W tym roku jednak różnicę zrobiła duża ilość wielodniowych pożarów w lipcu, które doprowadziły do dużo wyższych emisji CO2 niż w 2019 r. – powiedział Guardianowi dr Mark Parrington z Copernicusa.

d2g2jt7

Jak podkreśla badacz, pożary te mogą ustanowić nowy precedens.

Inny naukowiec, dr Thomas Smith, adiunkt geografii środowiskowej na London School of Economics, podkreślił też, że już ubiegłoroczne warunki były anomalią jeśli chodzi o północne koło podbiegunowe. Ekspert ostrzegł, że niektóre z pożarów, trawiące stare torfowiska, uwalniają z nich węgiel, który kumulował się tam przez tysiące lat.

Czytaj też: 36 tys. stacji pogodowych potwierdza - ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się częściej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g2jt7

Podziel się opinią

Share
d2g2jt7
d2g2jt7
Więcej tematów