Trwa ładowanie...
holderName

Syberyjskie miasto odnotowało temperaturę 38 stopni C. To rekord Arktyki

Małe miasteczko na Syberii osiągnęło w sobotę temperaturę 100,4 stopnia Fahrenheita (38 stopni C), która – jeśli zostanie potwierdzona – oznaczać będzie najwyższą temperaturę, jaką kiedykolwiek odnotowano w Arktyce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pożar lasu w Jakucji na Syberii, 2 czerwca 2020.
Pożar lasu w Jakucji na Syberii, 2 czerwca 2020. (Getty Images)
holderName

Miejscem tej anomalii jest Wierchojańsk leżący ok. 4,8 tys. km na wschód od Moskwy. Miejscowość ta jest zazwyczaj jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi. W listopadzie ubiegłego roku temperatura spadła tam aż do ok. -50 stopni Celsjusza.

Osiągnięcie temperatury bliskiej 38 stopnia Celsjusza w Arktyce prawie nigdy się nie zdarzało. Wiemy tylko z niepotwierdzonych zapisków, że w 1915 r. miasto Prospect Creek na Alasce (znajdujące się bardziej na południu niż Wierchojańsk) miało osiągnąć temperaturę zbliżonej wysokości. Dodatkowo w 2010 roku inne rosyjskie miasto położone kilka kilometrów na południe od koła podbiegunowego nawiedziła taka temperatura.

holderName

Efektem gorąca w Wierchojańsku są szalejące obecnie w pobliżu liczne pożary.

Czytaj też: Świat ma sześć miesięcy, żeby zapobiec katastrofie klimatycznej – twierdzi ekspert z MAE

To cześć zmian klimatycznych

Rekord to nie odosobnione zjawisko, ale część trendu spowodowanego zmianami klimatycznymi. Temperatury w niektórych częściach Syberii już od stycznia są wyższe niż zazwyczaj. W maju w miejscowościach położonych w jej zachodniej części odnotowywano ok. 10 stopni C powyżej normy i było tam nadzwyczajnie ciepło przez cały ten miesiąc.

holderName

23 maja w syberyjskim mieście Chatanga, położonym daleko na północ od koła podbiegunowego, temperatura osiągnęła 25,5 stopnia C, bijąc dotychczasowy rekord o 12 stopni.

9 czerwca, w Nizhnyaya Pesha, obszarze położonym ok. 1,5 tys. km na północny wschód od Moskwy, odnotowano szokujące jak na tamto miejsce 30 stopni Celsjusza.

Średnia temperatura w Rosji w okresie od stycznia do maja jest bardzo niepokojącym zjawiskiem, ponieważ odpowiada temu, co zgodnie z przewidywaniami miało nastąpić do 2100 r., jeśli obecny poziom emisji gazów cieplarnianych będzie się utrzymywał.

Czytaj też: Najgorsze scenariusze dotyczące zmian klimatu mogą być zbyt optymistyczne. Nowe modele

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów