Powstała nowa mapa świata. Wygląda jak dwa płaskie placki
Wiarygodne przedstawienie Ziemi na płaskiej mapie jest nie lada wyzwaniem, o czym świadczy fakt, że najlepiej znana mapa Merkatora charakteryzuje się dużym przekłamaniem. Nowa mapa w formie dwóch placków jest, zdaniem badaczy, o wiele lepsza.
Odwzorowanie Merkatora to najlepiej znana płaska mapa Ziemi, którą kojarzymy przede wszystkim z atlasów. Niestety jej wadą jest to, że im spoglądamy bliżej biegunów, tym dane są bardziej przekłamane. Dzieje się tak, ponieważ cała górna i dolna część mapy to punktowy biegun, który został rozciągnięty na całą szerokość mapy.
Wiąże się to z mylnym przekonaniem dotyczącym przede wszystkim wielkości poszczególnych kontynentów czy państw. Nieco lepiej ten problem rozwiązuje mapa Winkla Tripela, która mniej zakłamuje rozmiary kontynentów, ale zaburza poczucie rzeczywistych odległości między nimi.
Mapa w formie dwóch placków
Astrofizycy z Princeton i Uniwersytetu Drexel w Filadelfii uważają, że znaleźli o wiele lepszy sposób na przedstawienie Ziemi na płaskiej mapie. Przygotowane przez nich odwzorowanie w formie dwóch "placków" w centrum ma umieszczone oba bieguny, zaś za krawędzie posłużył równik.
Badacze zapewniają, że taka mapa gwarantuje o wiele mniejsze przekłamanie, co do rzeczywistych rozmiarów kontynentów. Po nałożeniu obrazów na siebie otrzymamy najmniej przekłamaną płaską mapę świata.
Opracowana przez nas mapa bardziej przypomina globus niż jakąkolwiek inną mapę - wyjaśnił J. Richard Gott, emerytowany profesor astrofizyki z Princeton. Zauważył również, że nie znajdziemy na niej żadnych odcięć, dzięki czemu możemy mierzyć rzeczywiste odległości pomiędzy poszczególnymi miejscami na Ziemi.
Taka mapa ma jednak sporą wadę, najbardziej zaludnione miejsca znajdują się na krawędziach mapy, więc nieco ciężej jest na niej przeglądać dane. Dodatkowo największe kontynenty zostały podzielone na dwie części, co dodatkowo może utrudniać pracę z mapą.
Jeśli wolicie bardziej tradycyjne podejście, to warto sprawdzić narzędzie "The True Size Of…". Ta wirtualna mapa wykorzystująca odzwierciedlenie Merkatora pozwala sprawdzić rzeczywiste rozmiary państw i kontynentów. Wystarczy przeciągnąć np. Indie w inne miejsce na mapie, by zobaczyć, jak wyglądałyby w innej szerokości geograficznej.