Powstaje największy magnes świata

Powstaje największy magnes świata

27.10.2010 15:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy wasza lodówka zacznie dygotać i się przewróci, wiedzcie, że ma to związek z curry i Bollywood. Nie chodzi o Shah Rukha Khana schowanego na półce, tylko o supermocny indyjski magnes.

Na szczęście 5. tysięcy ton namagnesowanego żelaza będzie schowane pod ziemią. Tak jak w CERN, powiecie? Owszem, ale pod Genewą spoczywa "zaledwie" 12,5 tysięcy ton żelastwa.

Obraz
© (fot. Gizmodo)

ION, czyli Indyjskie Obserwatorium Neutrinowe, weźmie pod lupę (słowo użyte skrajnie metaforycznie) neutrina i antyneutrina, nadal słabo poznane cząstki, które mogłyby nam dostarczyć wiadomości m.in. o powstaniu Wszechświata. Obserwatorium powstanie w stanie Tamil Nandu, na terenie rezerwatu Bodi West Hills. Tunel o długości dwóch kilometrów zostanie wykuty u podnóża bardzo stromych gór. Ponad kilometr litej skały nad tunelem stanowi gwarancję, że promieniowanie kosmiczne nie będzie zakłócało funkcjonowania 3. tysięcy czujników zamontowanych w obserwatorium. Ograniczy też negatywny wpływ badań na środowisko.

Budżet projektu zaaprobowany przez indyjskie Ministerstwo Środowiska i Lasów wynosi 250 milionów dolarów. W projekcie bierze udział 90 naukowców z 25 instytucji. Projekt czeka jeszcze na zgodę Komisji Energii Atomowej oraz podpis przedstawiciela indyjskiego rządu. [Kat Hannaford/giz, New Scientist, The Hindu]

wydanie internetowe www.gizmodo.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)