Potężne niemieckie pociski. Brytyjczycy będą naciskać na Scholza

Pocisk Taurus KEPD 360
Pocisk Taurus KEPD 360
Źródło zdjęć: © Saab
Mateusz Tomiczek

08.10.2023 13:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Za każdym razem, gdy Rosja uderza w ludność cywilną i łamie prawo międzynarodowe, obierając za cel infrastrukturę cywilną w Ukrainie, należy zareagować!" wypowiedział się były sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallece. Polityk na Platformie X zwiększa naciski na rząd Olafa Scholza w sprawie wysyłki pocisków Taurus KEPD 360 siłom walczącej Ukrainy.

Ben Wallece nakręca w swoich wpisach presję na Niemcy, które dotąd nie zdecydowały się na przesłanie Ukrainie potężnych pocisków, które mogą uzupełnić słabe strony takich środków bojowych jak słynne Storm Shadow lub Starstreak. Były sekretarz obrony wzywa Niemcy, aby dołączyły do Wielkiej Brytanii i Francji w dostawie zaawansowanych systemów rakietowych na pola walki.

W odpowiedzi na zabitych cywilów

Apel Bena Wallece'a nastąpił po ostrzale rakietowym, w wyniku którego trafiona został sklep spożywczy i kawiarnia, w której miejscowi opłakiwali zmarłego ukraińskiego żołnierza. Śmierć poniosło 51 cywilów, w tym dziecko. Prezydent Zełenski oświadczył, że atak ten był celowym działaniem Rosjan wymierzonym w ludność cywilną. Ben Wallece odniósł się do sprawy w swoim apelu wystosowanym na Platformie X.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraina wciąż lobbuje na rzecz dostaw Taurusów, jednak to międzynarodowy głos poparcia ma największą szansę wpłynąć na decyzję rządu Scholza. Sytuacja ta wydaje się podobna do tej z początku wojny w Ukrainie, kiedy to Niemcy prezentowały raczej niechętny stosunek do wysyłania na front czegokolwiek poza środkami obrony osobistej i zestawami medycznymi.

Administracja Olafa Scholza pozostaje na razie nieugięta, bojąc się eskalacji konfliktu gdyby pociski Taurus zostały wykorzystane przez Ukrainę do ataku na rosyjskie terytorium lub na obiekty wojskowe na okupowanym przez Federację Rosyjską Krymie. W taki właśnie sposób są już wykorzystywane dostarczane przez Wielką Brytanię i Francję pociski Storm Shadow.

"Potężny" Taurus

Pocisk Taurus KEPD 360 to pocisk manewrujący powietrze-ziemia produkcji szwedzko-niemieckiej. Zdolne są do głębokiej penetracji systemów obrony powietrznej wroga i niszczenia nawet celów zakopanych w ziemi. Niemieckie pociski mogłyby być wystrzeliwane z ukraińskich myśliwców Su-27 i Su-24.

Taurusy mogą poważnie zagrozić rosyjskim liniom zaopatrzenia i centom dowodzenia, gdyż ma większy zasięg i powoduje większe zniszczenia niż pociski Storm Shadow. Jego potęga opiera się między innymi na dwustopniowej 481-kilogramowej głowicy penetrującej MEPHISTO (którą można zoptymalizować pod kątem wybieranego celu).

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie