Potężna eksplozja nad Ziemią. Największa od czasu Czelabińska

Potężna eksplozja nad Ziemią. Największa od czasu Czelabińska18.03.2019 12:37
Potężna eksplozja nad Ziemią. Największa od czasu Czelabińska
Źródło zdjęć: © Getty Images

W atmosferze ziemskiej doszło do potężnej eksplozji meteorytu. To największe tego typu zdarzenie od czasu eksplozji nad obwodem czelabińskim 15 lutego 2013 roku.

Siła eksplozji była 10 razy większa od siły wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Meteoryt spadł w grudniu, ale jako że miało to miejsce nad Morzem Beringa w pobliżu Kamczatki, przeleciał właściwie niezauważony. Eksplozję potwierdziła teraz NASA.

Była to druga co do wielkości tego typu eksplozja w ostatnich 30 latach. Lindley Johnson, oficer obrony planetarnej w NASA, powiedział w rozmowie z BBC News, że tak duże kule ognia, w fachowym języku zwane bolidami, odwiedzają atmosferę ziemską bardzo rzadko. Na każde sto lat eksperci spodziewają się zaobserwować tylko dwie lub trzy.

Meteoryt wszedł w naszą atmosferę z prędkością 32 km/s. Eksplodował 25,6 km nad Ziemią. Siła wybuchu wynosiła 173 kilotony.

To odpowiada 40 proc. energii z eksplozji w Czelabińsku, ale doszło do tego nad Morzem Beringa, nie było więc takiego samego efektu ani rozgłosu w mediach – powiedziała Kelly Fast z programu NASA zajmującego się obserwacją obiektów przelatujących w pobliżu Ziemi.

Eksplozję wykryły satelity wojskowe. NASA została zawiadomiona o zdarzeniu przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: 109. rocznica katastrofy tunguskiej - co o niej wiemy?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)