Polskie Wojsko dostanie nowe zestawy przeciwlotnicze „Pilica”

Polskie Wojsko dostanie nowe zestawy przeciwlotnicze „Pilica”

Polskie Wojsko dostanie nowe zestawy przeciwlotnicze „Pilica”
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Topolski
Bolesław Breczko
25.11.2016 12:37, aktualizacja: 25.11.2016 13:09

W czwartek w Zakładach Mechanicznych Tarnów podpisano umowę w sprawie dostaw dla Wojska Polskiego przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich bliskiego zasięgu „Pilica".

"Pilica" to system przeciwlotniczy bardzo bliskiego zasięgu. W jego skład wchodzi stanowisko dowodzenia, stacja radiolokacyjna, dwa pojazdy amunicyjne, dwa pojazdy transportowe i sześć jednostek ogniowych ZRA ZUR-23-2SP (Jodek-SP) ze sprzężonymi podwójnie 23-mm armatami i dwoma przeciwlotniczymi pociskami rakietowymi Grom/Piorun. Głównym zadaniem baterii ma być obrona lotnisk, obiektów punktowych i pododdziałów.* PSR-A Pilica może służyć m.in. do zwalczania bezzałogowych statków latających, śmigłowców, samolotów i pocisków manewrujących.*

Obraz
© PAP | Paweł Topolski

Zestawy przeciwlotnicze "Pilica" dla Wojska Polskiego

Jak doprecyzował pierwszy zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON płk Piotr Imański,* zamówienie obejmuje sześć systemów, w każdym z nich sześć jednostek ogniowych (razem 36).*_ "Jest to jedno z ważniejszym zamówień dla polskiej armii, które zostało w tym roku podpisane"_ - powiedział szef MON Antoni Macierewicz w Tarnowie. Najpóźniej do 2022 roku ma zostać wyprodukowanych 36 jednostek ogniowych. Minister ma jednak nadzieję, że kontrakt uda się zrealizować szybciej. Wartość zamówienia to ponad 746 mln zł.

Obraz
© PAP | Paweł Topolski
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (309)