Polskie drony kamikaze dla Ukrainy. Litwini przekażą Warmate
Ukrinform donosi, że w październiku lub listopadzie Litwa przekaże Ukrainie 37 dronów Warmate, o czym poinformował Petro Beszta, ambasador Ukrainy na Litwie. Środki na zakup polskich dronów kamikaze zostały zebrane w ramach kampanii "Legion Of Boom". Przypominamy czym są bezzałogowce Warmate i jakie mają możliwości.
22.09.2022 12:13
Polskie drony kamikaze dla Ukrainy
Drony Warmate produkowane przez polskie przedsiębiorstwo WB Electronics to tzw. drony kamikaze, zaliczane do kategorii amunicji krążącej (ang. loitering munition). Chociaż wielokrotnie pisaliśmy o tym urządzeniu, warto przypomnieć jego najważniejsze charakterystyki. Ten wielozadaniowy bezzałogowiec w zależności od zastosowanej głowicy może wykonywać różne rodzaje misji, w tym misje rozpoznawcze oraz ukierunkowane na zniszczenie celu.
Jedną z takich misji szczegółowo opisał Łukasz Michalik. W jej trakcie Ukraińcy zaatakowali Rosjan w pobliżu Energodaru, w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Przy użyciu Warmate zniszczyli m.in. wyrzutnię pocisków niekierowanych BM-21 Grad. Do sieci trafiło nagranie pokazujące moment ataku. Podobnych materiałów nie brakuje, a sprzęt cieszy się sporym uznaniem Ukraińców.
Dron ma 1,6 metra rozpiętości i nieco ponad metr długości, a jego waga to blisko 6 kg. Według jego twórców jest łatwy w obsłudze i gotowy do użycia w mniej niż 5 minut. Posiada cichy napęd i statystycznie potwierdzoną dokładność trafienia w cel 1.5 CEP (ang. Circular Error Probable, jest to miara m.in. celności systemów uzbrojenia). Jego maksymalny czas lotu szacuje się na 60 minut, a zasięg na 30 km. Urządzenie ma prędkość operacyjną 80 km/h, a prędkość maksymalna wynosi 150 km/h. Dron może operować na pułapie 150 - 300 m.
Istotną cechę Warmate stanowi zdolność do działania w roju. Jak wyjaśnił Michalik, "operator może wyrzucić w powietrze wiele pocisków, które krążą, unikając nawzajem kolizji, a następnie mogą zaatakować jednocześnie wiele celów albo jeden cel z wielu kierunków". Taki atak zwiększa szanse na powodzenie misji. Może również zmylić systemy obrony przeciwlotniczej wroga. Jak informuje serwis Militarnyj, Ukraińcy otrzymają łącznie 37 dronów Warmate. Litwini zakupią 27 urządzeń o wartości 1 mln euro. Pozostałe 10 dronów WB Electronics przekaże Ukrainie za darmo.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski