To pierwszy taki przypadek. Ukraińcy pokazali dowody
Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że po raz pierwszy udało im się zestrzelić irański bojowy bezzałogowy statek powietrzny Shahed-136. Zdjęcia zniszczonego drona kamikaze opublikował w sieci jeden z ukraińskich oficerów. Wyjaśniamy, co to za bezzałogowiec i jakie ma możliwości.
13.09.2022 | aktual.: 14.09.2022 11:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak donosi Serwis Militarnyj, analiza pozostałości rozbitego urządzenia dowodzi, iż Siły Zbrojne Ukrainy po raz pierwszy zniszczyły irańskiego drona. Był to bezzałogowy statek powietrzny kamikaze dalekiego zasięgu Shahed-136. Na jego szczątkach widnieją napisy cyrylicą – М214 Geran-2.
Ukraińcy zestrzelili Shahed-136
Na początku lipca informowaliśmy, że według doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivana Rosja stara się pozyskać setki dronów obserwacyjnych i bojowych z Iranu. Urządzenia miały trafić do Ukrainy i wspierać prowadzone tam ataki m.in. na radary, obiekty wojskowe i artylerię.
Pod koniec sierpnia "The Washington Post" donosił o rosyjskich samolotach transportowych, które opuściły Iran. Na ich pokładzie miały znajdować się irańskie drony bojowe. Informacjom zaprzeczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rosyjski polityk stwierdził: "The Washington Post", niestety, publikuje ostatnio wiele fałszywych wiadomości. Trudno jednoznacznie ocenić wiarygodność słów Pieskowa. Wiadomo jednak, że drony Shahed-136 pojawiają się w Ukrainie, o czym świadczy, chociażby ostatnie znalezisko.
O dronach Shahed-136 wciąż niewiele wiadomo. Jest to amunicja krążąca (ang. loitering munition), która może formować tzw. rój. Według The Washington Institute specjalna mobilna wyrzutnia pozwala na jednoczesny transport i wystrzelanie pięciu dronów. Ataki roju dronów są znacznie niebezpieczniejsze, bo spora liczba urządzeń może przytłoczyć obronę przeciwlotniczą i spowodować więcej zniszczeń.
Przypuszczalnie, jak większość tego typu dronów, Shahed-136 może przez długi czas krążyć nad wykrytym celem, a następnie uderzyć w niego i zniszczyć eksplozją własnej głowicy bojowej. Shahed-136, produkowane w Shahed Aviation IRGC najprawdopodobniej przenoszą amunicję samonaprowadzającą dalekiego zasięgu, a skuteczny zasięg może sięgać nawet 2 tys. km.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski