Polska wynalazczyni nominowana do europejskiej nagrody

Polska wynalazczyni nominowana do europejskiej nagrody

Polska wynalazczyni nominowana do europejskiej nagrody
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Grzegorz Burtan
07.05.2019 14:57

Marta Karczewicz została nominowana do Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2019. Jest jedną z trojga finalistów w kategorii "Całokształt osiągnięć" za prace nad kompresją wideo. Laur jest inicjatywą Europejskiego Urzędu Patentowego.

Większość z nas korzysta z tego rozwiązania na co dzień, nie zdając sobie sprawy, że jest działem życia polskiej wynalazczyni. Karcewicz przez całą swoją karierę zawodową opracowywała technologię, która umożliwiłaby tysiąckrotną kompresję plików wideo bez zauważalnego pogorszenia jakości obrazu.

Teraz, kiedy plik wideo jest przesyłany przez serwis streamingowe lub sygnał z telewizji, to jest prawdopodobnie kodowany standardem Advanced Video Coding. A w nim znajdują się autorskie rozwiązania opracowane przez Polkę.
- Lubię problemy, które wymagają analizowania dużych ilości danych i szukania wzorców, a to zasadniczo na tym polega kompresja wideo - opowiada Karczewicz, cytowana w materiałach przesłanych przez EPO.

Po znalezieniu się w pierwszej dziesiątce zwycięzców polskiej olimpiady matematycznej, Karcewicz przyjęła grant od firmy Nokia na badania w zakresie przetwarzania sygnału i obrazu. Pozwoliło jej to na badania na Uniwersytecie Tampere w Finlandii. To właśnie w trakcie pracy dla Nokii stworzyła najważniejsze elementy kodeka AVC.

AVC opiera się na usuwaniu powtarzających się lub zbędnych sekwencji. Wykorzystuje w tym celu podobieństwa między kolejnymi klatkami wideo. Dzięki temu pozwala na bezstratną kompresje pliku.

Podczas późniejszej pracy dla Nokii, Polka opracowała kluczowe komponenty kodeka AVC. Jest to technologia kompresji wideo oparta na usuwaniu zbędnych lub powtarzających się informacji, wykorzystując w tym celu podobieństwa w ramach jednej lub następujących po sobie klatek filmu. Kodeki są zestawami modułów i algorytmów, które są uruchamiane na urządzeniach konsumentów.

Obecnie Karczewicz piastuje stanowisko wiceprezeski ds. technologii w Qualcomm Technologies. Pracuje tam nad nowym standardem kompresji. Versatile Video Coding (VVC) ma zostać wprowadzony w 2020 r.

Nazwisko Marty Karczewicz pojawiło się w ponad 400 zgłoszeniach patentowych. Prawie 130 z nich uzyskało również patenty europejskie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)