Polska ponownie w parszywej dwunastce spamerów

Polska ponownie w parszywej dwunastce spamerów

11.05.2011 13:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sophos opublikował raport dwunastu najbardziej spamujących państw w pierwszym kwartale 2011. Pomimo pozostających na szczycie listy Stanów Zjednoczonych, ich udział w globalnym spamie znacząco się obniżył z 18,83% do 13,7%. Wielka Brytania także zanotowała spadek z 4,54% do 3,2% i znalazła się na 6 miejscu. Niestety, na listę znów wróciła Polska, co pewnie sami zauważyliście w swoich skrzynkach pocztowych.

Lista 1. najbardziej spamujących państw od stycznia do marca 2011 przedstawia się następująco:

 1. Stany Zjednoczone 13.7%
 2. Indie 7.1%
 3. Rosja 6.6%
 4. Brazylia 6.4%
 5. Południowa Korea 3.8%
 6. Wielka Brytania 3.2%
 7. Włochy 3.1%
 8. Francja 3.1%
 9. Hiszpania 2.8%
 10. Niemcy 2.6%
 11. Rumunia 2.5%
 12. Polska 2.3%

Pozostałe kraje: 42.8%

Obraz
© (fot. Sophos)

Wzrost niechcianych wiadomości, generowanych przez poszczególne kraje azjatyckie uplasował kontynent na pierwszym miejscu. Lista największych spamerów z podziałem na kontynenty w okresie od stycznia do marca 2011:

Azja 35.1%
Europa 32.0%
Ameryka Północna 17.3%
Ameryka Południowa 12.4%
Afryka 2.3%
Pozostałe 0.9%

Azja przeskoczyła Europę, najbardziej spamujący kontynent czwartego kwartału 2010. Pomimo tego, że USA zajmuje pierwsze miejsce na liście "parszywej dwunastki", Ameryka Północna pozostaje na trzeciej pozycji spamerów wg kontynentów, sporo za Azją i Europą. Zmiany w ilości produkowanego spamu z kwartału na kwartał demonstrują nieustającą walkę w obronie komputerów przed złośliwym oprogramowaniem i niechcianymi wiadomościami.

"Mimo, że w USA i Wielkiej Brytanii odsetek generowanego spamu obniżył się, organizacje pod żadnym pozorem nie powinny beztrosko podchodzić do problemu," powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "Finansowo motywowani przestępcy wykorzystują zainfekowane komputery zombie nie tylko do uruchamiania kampanii spam, ale również do kradzieży tożsamości i danych kont bankowych. Internauci powinni wiedzieć, jakie zagrożenia płyną z klikania w odnośniki lub załączniki z niechcianych maili. Firmy i użytkownicy komputerów muszą przyjąć bardziej proaktywną postawę w filtrowaniu spamu i bezpieczeństwie IT w ogóle, aby uniknąć swojego udziału w tym globalnym problemie."

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)