Polska broń w Afryce. Nie wiadomo, skąd ją wzięli
Do rąk żołnierzy Demokratycznej Republiki Konga trafiła broń wykorzystywana wcześniej przez rebeliantów z grupy M23. Jedną ze zdobytych konstrukcji jest karabinek MSBS Grot, czyli broń produkowana w Polsce i wykorzystywana w Ukrainie, gdzie jest chwalona przez żołnierzy. Nie jest jasne, w jaki sposób nasza broń trafiła do afrykańskich rebeliantów.
Skąd właściwie polska broń wzięła się w Afryce? Portal Defence24 wyjaśnia, że to wynik zawartych w maju 2022 r. i wrześniu 2023 r. umów. Wtedy właśnie Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła kontrakty na dostawę karabinków Grot do Afryki. Pierwszy kontrakt dotyczył wersji zasilanej nabojem 7,62 mm x 39 z celownikiem DCM-1 Szafir. Szczegóły drugiego kontraktów pozostają jednak niejawne, w tym liczba i wartość dostarczonej broni.
Defence24 zauważa, że za jedną ze wspomnianych umów może stać Rwanda - jeden z żołnierzy tego kraju został bowiem sfotografowany w przeszłości z polskim Grotem w ręku. Był to wtedy karabinek z zapasowymi przyrządami celowniczymi z granatnikiem zasilanym amunicją 40x46 mm.
Kontrowersje wokół sprzedaży
Jak czytamy na portalu Defence24, na zdjęciach z Afryki opublikowanymi w serwisie X widać kilka różnych konstrukcji: w tym broń z Chin i Serbii. Największą uwagę przykuwa jednak polski MSBS Grot. Rząd Demokratycznej Republiki Konga uważa, że karabinek znalazł się w rękach rebeliantów, bo ma ich wspierać Rwanda. Kraj ten jednak zaprzecza wysuwanym oskarżeniom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdjęcia z Demokratycznej Republiki Konga pokazują także inne rodzaje broni, takie jak chińskie karabiny Type 81-1 i Type 56 oraz serbski karabin Zastava M93 Black Arrow. To wskazuje na różnorodność źródeł uzbrojenia w tym regionie.
Internauci spekulują na temat pochodzenia broni. Niektórzy sugerują, że Polska Grupa Zbrojeniowa mogła sprzedać broń bezpośrednio do M23, co tłumaczyłoby utajnienie klienta. Inni twierdzą, że broń mogła trafić do Afryki przez inne kraje, takie jak Ukraina.
Polskie karabinki Grot
Karabinek Grot wyróżnia się swoją modułową konstrukcją. Pozwala ona na całkowite przystosowanie broni do indywidualnych wymagań użytkownika, niezależnie od tego, czy jest to układ kolbowy, czy bezkolbowy.
Grot został zaprojektowany tak, by być funkcjonalny zarówno dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych, co czyni go wszechstronnym wyborem dla strzelców z różnych środowisk. Użycie amunicji NATO o kalibrze 5,56 x 45 mm zapewnia osiągnięcie celu na odległość około 500 m, a jego tempo ognia sięga 900 strzałów na minutę, co pokazuje jego skuteczność w różnych sytuacjach operacyjnych.