Policja dostanie dwa nowe śmigłowce z zakładów w Mielcu

Policja dostanie dwa nowe śmigłowce z zakładów w Mielcu

Policja dostanie dwa nowe śmigłowce z zakładów w Mielcu
Źródło zdjęć: © PZL Mielec
Bolesław Breczko
30.05.2018 16:14

Polska Policja kupiła dwa śmigłowce S-70i Black Hawk, które zostaną wyprodukowane w zakładach lotniczych PZL Mielec. Zastąpią one wysłużone śmigłowce Mi-8. Zakup odbył się bez przetargu. W policji S-70i będą wykorzystywane do działań operacyjno – desantowych, czyi prawdopodobnie do obserwacji miejsc zdarzeń z powietrza, patrolowania i "zrzucania" oddziałów antyterrorystycznych w trakcie działań realizowanych przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych.

1 / 6

UH-60 Black Hawk, a S-70i Black Hawk. Jaka jest różnica?

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Produkowany w Mielcu śmigłowiec nosi oznaczenie S-70i. Natomiast ten używany przez wojska Stanów Zjedoczonych to UH-60 (znany m.in. z filmu "Helikopter w ogniu"). Ta różnica w nazewnictwie może powodować przekonanie, że S-70i to uboższa, "cywilna" wersja oryginalnego Black Hawka. W praktyce różnych wersji nazewniczych jest prawie dwadzieścia. Różnią się one w zależności od wyposażenia, przeznaczenia czy rynku na jakim są sprzedawane. S-70i oznacza maszynę zbudowaną w mieleckich zakładach, ale "Black Hawk jest jeden, a S-70i w żadnym stopniu nie jest cywilną wersją śmigłowca" – jak tłumaczył Radosław Groński, konstruktor prowadzący projekt BLACK HAWK S-70i w PZL Mielec, w wywiadzie dla portalu Defence24.pl.

2 / 6

Osiągi

Obraz
© PZL Mielec

Średnica wirnika nośnego - 16,36 m
Średnica śmigła ogonowego - 3,35 m
Długość z pracującym wirnikiem - 19,76 m
Napęd (2 silniki turbinowe) - T700-GE-701D with D controls
Maksymalna moc - 1,471 kW
Masa pustego śmigłowca - 5,262 kg
Maksymalna masa startowa - 9,979 kg
Maksymalna masa startowa - 10,659 kg
Maksymalna prędkość wznoszenia - 10.26 m/s
Maksymalna prędkość nieprzekraczalna - 357 km
Maksymalna prędkość przelotowa - 297 km/h
Zasięg bez dodatkowych zbiorników paliwa - 600 km
Zasięg z dodatkowymi zbiornikami paliwa - 2300 km

3 / 6

Wojskowy rodowód

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Śmigłowce Black Hawk mogą pełnić najróżniejsze misje od bojowych, przez transportowe, po rozpoznawcze i misje specjalne. W ciągu prawie 40 lat służby maszyny te sprawdziły się podczas działań zbrojnych i antyterrorystycznych m.in. w: Iraku, Afganistanie, Somalii, Bałkanach, Haiti, Kolumbii i Meksyku (w walkach z narkokartelami). Black Hawki służą w 27 krajach. Polska będzie 28.

4 / 6

S-70i Black Hawk w Polskiej Policji

Obraz
© PZL Mielec

Każdy Black Hawk wyposażony jest zgodnie z wymaganiami zamawiającego. W wersji bojowej może być uzbrojony w dwa karabiny maszynowe M240, dwa miniguny M134 lub w dwa działa gatlinga GAU-19, a także w bomby i rakiety. Wyposażenie dla policji nie będzie aż tak śmiercionośne. Można liczyć, że polskie S-70i będą za to bogato wyposażone w sprzęt obserwacyjny jak kamery o wysokiej rozdzielczości czy kamery termiczne i noktowizyjne. Ewentualne uzbrojenie policja będzie musiała pozyskać osobno ponieważ PZL Mielec, a także firma matka Sikorsky Aircraft nie sprzedają uzbrojenia, a jedynie "gołe" śmigłowce.

5 / 6

Black Hawki służą już w siłach poliyjnych

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

S-70i Black Hawk zastąpią w policji śmigłowce Mi-8, które latają już od 35 lat. To nie pierwszy przypadek gdy opracowane pierwotnie dla wojska maszyny będą pełnić służbę w policji. W tych celach używane są m.in. przez jednostki antyterrorstyczne FBI w Stanach Zjednoczonych, policję w Meksyky, Kolumbii i Turcji. Umowa na dwa Black Hawki dla polskiej policji zawiera pakiet treningowy oraz serwisowy.

6 / 6

Zakup Black Hawków z pakietem szkoleniowym i serwisowym

Obraz
© PAP | Stanisław Rozpędzik

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka powiedział, że warunki umowy są "korzystne i atrakcyjne dla Policji, a tym samym dla polskiego państwa. Obejmują one cały program zakupu dwóch kompletnych śmigłowców także program szkolenia zarówno mechaników, jak i samych pilotów, dodatkowo spośród tych pilotów co najmniej dwóch uzyska uprawnienia instruktora. Co bardzo ważne dla nas, umowa obejmuje też serwisowanie tych śmigłowców. Myślę, że ta umowa będzie upubliczniona zgodnie z polskimi przepisami".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)