Polak pomógł tworzyć ChatGPT. Założył startup z Elonem Muskiem
Wojciech Zaremba to współzałożyciel OpenAI, firmy, która zasłynęła z wypuszczenia w ostatnim czasie chatbota ChatGPT. Polak założył startup wraz Elon Muskiem, a teraz chce chronić ludzkość przed SI.
ChatGPT to system sztucznej inteligencji wyuczony przez OpenAI, który w grudniu zyskał ogromną popularność. Aplikacja w ciągu miesiąca zyskała ponad 1 mln użytkowników i niektórych na pewno nadal zastanawia, w jaki sposób chatbot potrafi z taką dokładnością zrozumieć i odpowiedzieć użytkownikowi. Wszystko za sprawą ogromnej bazy danych gromadzonej przez lata przez OpenAI. Firma początkowo opracowała system do prostych zadań związanych m.in. z tłumaczeniami, ale szybko się okazało, że jego potencjał jest o wiele większy.
Kim jest Polak stojący za ChatGPT?
Za każdym sukcesem firmy stoją jej twórcy i pomysłodawcy. Jednym z założycieli OpenAI jest Polak - Wojciech Zaremba, który w 2015 roku zakładał startup wraz z Elonem Muskiem i Samem Altmanem. Zaremba urodził się w 1988 roku i od dziecka był związany z naukami ścisłymi - miał własne domowe laboratorium i uczęszczał do kół naukowych. W 2007 roku, w wieku 19 lat, zdobył srebrny medal na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej w Wietnamie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skończył studia na prestiżowych kierunkach technicznych i inżynierskich, a także był stypendystą North American Google PhD Fellows. To właśnie na studiach zainteresował się uczeniu maszynowemu, m.in. broniąc pracy doktorskiej na Uniwersytecie Nowego Jorku poświęconą temu zagadnieniu. Zawodowo był związany z Googlem, Nvidią i Facebookiem (gdzie pracował w dziale badań nad sztuczną inteligencją). To właśnie tam zdobył doświadczenie, które wykorzystał zakładając OpenAI.
"Misją OpenAI jest zbudowanie ogólnej sztucznej inteligencji i zmaksymalizowanie szans, żeby ogólne AI było korzystne dla ludzkości, a nie destrukcyjne. Ogólne AI będzie jednym z najbardziej przełomowych wynalazków naszych czasów, ponieważ umożliwi produkcję dowolnej ilości dóbr materialnych. Takie AI będzie w stanie pomagać ludziom przy programowaniu, edukacji, medycynie, budowaniu nowych wynalazków i dowolnym innym intelektualnym zadaniu" - powiedział w rozmowie z "Forbsem".
Rozwój sztucznej inteligencji zawsze niesie ze sobą wiele wątpliwości i pytań. Sam ChatGPT również niesie ze sobą potencjalne zagrożenia. Warto przypomnieć chociażby historię studentki, która oszukiwała za pomocą ChatGPT. Eksperci ostrzegają również, że algorytm może m.in. generować wiadomości ze szkodliwym oprogramowaniem. Jak w przypadku każdej SI, należy mieć na uwadze, że algorytm nie ma żadnej moralności, a więc nie odróżnia dobrych działań od złych i dlatego ważne jest rozważne korzystanie z tego typu nowinek nechnologicznych.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech