Polak poleci w kosmos? Mamy oficjalny komentarz ESA

W środę, 28 czerwca, dzień po 45. rocznicy lotu gen. Mirosława Hermaszewskiego na statku kosmicznym Sojuz 30 w kosmos media obiegła informacja, że drugim Polakiem w kosmosie stanie się Sławosz Uznański. Taką wiadomość przekazała nieoficjalnie Interia, powołując się na słowa jednego z urzędników Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który jest zaangażowany w projekt. Wiadomość wywołała falę gratulacji i sporo emocji. Skontaktowaliśmy się z Europejską Agencją Kosmiczną, aby potwierdzić te doniesienia. Jak się okazuje, lot kolejnego Polaka w kosmos nie został jeszcze potwierdzony.

Sławosz Uznański - polski naukowiec wśród rezerwistów
Sławosz Uznański - polski naukowiec wśród rezerwistów
Źródło zdjęć: © ESA
Karolina Modzelewska

29.06.2023 | aktual.: 29.06.2023 11:36

"Polska i ESA rozważają możliwości umożliwienia lotu Sławoszowi Uznańskiemu. Szczegóły zostaną przekazane dopiero po osiągnięciu porozumienia ze wszystkimi stronami, w tym z międzynarodowymi partnerami ISS" - przekazali WP Tech przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ten krótki komentarz ESA sugeruje, że dr Sławosz Uznański ma szansę na lot w kosmos, ale nie jest to jeszcze przesądzone. Pozostaje nam czekać na dalszy rozwój sytuacji oraz trzymać kciuki za kolejne, pozytywne wieści od jednej z największych na świecie agencji kosmicznych.

Drugi Polak w historii poleci w kosmos?

Pierwsze informacje o możliwości lotu dra Sławosza Uznańskiego w kosmos pojawiły się pod koniec 2022 r. Dyrektor Generalny ESA Josef Aschbacher 23 listopada 2022 r. dokonał prezentacji sześciu astronautów korpusu podstawowego i 11 rezerwowych. Wśród nich znalazł się właśnie Polak, który pokonał 22 tys. kandydatów z innych krajów. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wyjaśniała wówczas, że astronauci z korpusu podstawowego mają praktycznie zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Niewykluczone również, że będą uczestniczyć w misjach księżycowych, które NASA będzie organizować razem z ESA. Zaznaczyła jednak, że astronauci rezerwowi, tacy jak właśnie Uznański, mogą w nich uczestniczyć, gdy agencje kosmiczne zdecydują się na rozszerzenie programów załogowych.

W środę, 28 czerwca Interia powołując się na nieoficjalne doniesienia przekazała, że Uznański weźmie udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, tym samym stając się drugim po gen. Hermaszewskim Polakiem w kosmosie. Według serwisu jego treningi miały rozpocząć się już we wrześniu. Interia nieoficjalnie ustaliła też, że wybór Polaka był możliwy dzięki zwiększeniu nakładów finansowych na działalność ESA. Na ten w cel nadchodzących latach Polska miałaby wydać 360 mln euro. Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, którego to pracownik miał przekazać wspomnianą informację. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W grudniu 2022 r. mieliśmy okazję porozmawiać z drem Sławoszem Uznańskim. Opowiadał nam wówczas, co zrobić, aby przekonać jedną z najważniejszych agencji kosmicznych świata. Wspomniał, co zawarł w liście motywacyjnym do ESA i opowiedział o obawach związanych z lotem w kosmos. Wyjaśnił również, że z założenia cały trening i szkolenie astronautów, którzy ostatecznie dotrą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zajmuje cztery lata. Oznacza to, że pierwszy astronauta z grupy wybranej w 2022 r. może polecieć na ISS najwcześniej w 2026 lub 2027 r. (link do pierwszej części rozmowy można znaleźć powyżej. Druga część znajduje się poniżej).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)