Polak poleci w kosmos? Mamy oficjalny komentarz ESA
W środę, 28 czerwca, dzień po 45. rocznicy lotu gen. Mirosława Hermaszewskiego na statku kosmicznym Sojuz 30 w kosmos media obiegła informacja, że drugim Polakiem w kosmosie stanie się Sławosz Uznański. Taką wiadomość przekazała nieoficjalnie Interia, powołując się na słowa jednego z urzędników Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który jest zaangażowany w projekt. Wiadomość wywołała falę gratulacji i sporo emocji. Skontaktowaliśmy się z Europejską Agencją Kosmiczną, aby potwierdzić te doniesienia. Jak się okazuje, lot kolejnego Polaka w kosmos nie został jeszcze potwierdzony.
"Polska i ESA rozważają możliwości umożliwienia lotu Sławoszowi Uznańskiemu. Szczegóły zostaną przekazane dopiero po osiągnięciu porozumienia ze wszystkimi stronami, w tym z międzynarodowymi partnerami ISS" - przekazali WP Tech przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Ten krótki komentarz ESA sugeruje, że dr Sławosz Uznański ma szansę na lot w kosmos, ale nie jest to jeszcze przesądzone. Pozostaje nam czekać na dalszy rozwój sytuacji oraz trzymać kciuki za kolejne, pozytywne wieści od jednej z największych na świecie agencji kosmicznych.
Drugi Polak w historii poleci w kosmos?
Pierwsze informacje o możliwości lotu dra Sławosza Uznańskiego w kosmos pojawiły się pod koniec 2022 r. Dyrektor Generalny ESA Josef Aschbacher 23 listopada 2022 r. dokonał prezentacji sześciu astronautów korpusu podstawowego i 11 rezerwowych. Wśród nich znalazł się właśnie Polak, który pokonał 22 tys. kandydatów z innych krajów. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wyjaśniała wówczas, że astronauci z korpusu podstawowego mają praktycznie zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Niewykluczone również, że będą uczestniczyć w misjach księżycowych, które NASA będzie organizować razem z ESA. Zaznaczyła jednak, że astronauci rezerwowi, tacy jak właśnie Uznański, mogą w nich uczestniczyć, gdy agencje kosmiczne zdecydują się na rozszerzenie programów załogowych.
W środę, 28 czerwca Interia powołując się na nieoficjalne doniesienia przekazała, że Uznański weźmie udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, tym samym stając się drugim po gen. Hermaszewskim Polakiem w kosmosie. Według serwisu jego treningi miały rozpocząć się już we wrześniu. Interia nieoficjalnie ustaliła też, że wybór Polaka był możliwy dzięki zwiększeniu nakładów finansowych na działalność ESA. Na ten w cel nadchodzących latach Polska miałaby wydać 360 mln euro. Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, którego to pracownik miał przekazać wspomnianą informację. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sławosz Uznański opowiada, jak został rezerwowym astronautą ESA
W grudniu 2022 r. mieliśmy okazję porozmawiać z drem Sławoszem Uznańskim. Opowiadał nam wówczas, co zrobić, aby przekonać jedną z najważniejszych agencji kosmicznych świata. Wspomniał, co zawarł w liście motywacyjnym do ESA i opowiedział o obawach związanych z lotem w kosmos. Wyjaśnił również, że z założenia cały trening i szkolenie astronautów, którzy ostatecznie dotrą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zajmuje cztery lata. Oznacza to, że pierwszy astronauta z grupy wybranej w 2022 r. może polecieć na ISS najwcześniej w 2026 lub 2027 r. (link do pierwszej części rozmowy można znaleźć powyżej. Druga część znajduje się poniżej).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sławosz Uznański o dalszych planach i wyzwaniach związanych z byciem rezerwowym astronautą ESA
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski