Polacy uczcili stulecie AGH na morzu. Stworzyli niezwykły napis

Polacy uczcili stulecie AGH na morzu. Stworzyli niezwykły napis

Polacy uczcili stulecie AGH na morzu. Stworzyli niezwykły napis
Źródło zdjęć: © 100lat.agh.edu.pl | A. Cichacka
Adam Bednarek
01.03.2019 12:30

Pamiętacie pilota, który narysował samolotem choinkę? Polacy skopiowali ten pomysł, ale przenieśli go na morze. A zamiast świątecznego drzewka - wielki napis ku chwale rodzimej uczelni.

Na Morzu Śródziemnym żaglowiec szkoleniowy STS Pogoria przepłynął trasę w kształcie napisu "100 AGH" - informuje PAP. Oczywiście na morzu napis był niewidoczny, ale my możemy oglądać go dzięki zapisowi sygnału GPS. Wygląda tak:

Obraz
© google

- Stała załoga żaglowca zgodziła się podjąć to trudne wyzwanie i w ten sposób powstał gigantyczny napis widoczny dzięki sygnałom GPS – wyjaśnił pracownik biura prasowego krakowskiej uczelni.

Napis wpisuje się w świętowanie stulecia AGH. Z okazji urodzin jest zresztą rejs. Załoga odwiedziła porty w Loano, Portovenere, Portoferraio oraz Civita Vecchi. Rejst odbywa się na żaglowcu "Pogoria".

"Żaglowiec 'Pogoria' ma 48 m długości, 8 m szerokości i jest dopuszczony do żeglugi oceanicznej. Jednostka została zwodowana 23 stycznia 1980 r. Zadebiutowała na wodach morskich podczas regat Cutty Sark-a na trasie Mon – Karlskrona i pod dowództwem kapitana Krzysztofa Baranowskiego pierwsza minęła linię mety. Obecnie 'Pogoria' w okresie od października do marca odbywa tygodniowe rejsy po Morzu Śródziemnym. Latem żaglowiec bierze udział w regatach The Tall Ships Races. Napęd jednostki stanowią żagle o powierzchni 994m2 i pomocniczy silnik spalinowy o mocy 255 kW. Żaglowiec wyposażony jest w nowoczesne urządzenia radiowe i nawigacyjne" - czytamy na stronie poświęconej wydarzeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)