Polacy opracowali model nowej rakiety. "Bigos 4" poleci na wysokość 150 km

Polacy opracowali model nowej rakiety. "Bigos 4" poleci na wysokość 150 km

Polacy opracowali model nowej rakiety. "Bigos 4" poleci na wysokość 150 km
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Arkadiusz Stando
01.10.2018 10:40, aktualizacja: 01.10.2018 11:50

Inżynierowie ze spółki SpaceForest opracowali model nowej rakiety. Będzie to pierwsza rakieta polskiej produkcji, zdolna do wyniesienia ładunków do 50 kg na wysokość 150 km. Jeszcze w tym roku zostaną przetestowane jej możliwości.

Model rakiety suborbitalnej Perun został już przygotowany. Pojazd znany także jako "Bigos 4" będzie w stanie wysyłać w kosmos małe satelity. Jeśli wszystko zostało dobrze zaplanowane, rakieta powinna być w stanie wznieść się na ponad 150 km.

"Nasza rakieta ma być rakietą typowo badawczą, wykonującą pomiary w stanie mikrograwitacji, a więc bardzo niskiego ciążenia, który występuje np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziś badania na pokładzie podobnych rakiet można przeprowadzić np. w północnej Szwecji i Norwegii. Dostęp do tego rodzaju badań jest jednak bardzo kosztowny i trudny" - mówi Robert Magiera ze SpaceForest.

Jeszcze w tym roku model polskiej rakiety ma zostać przetestowany. Niestety w Polsce prawo ogranicza możliwość lotów do wysokości zaledwie 15 km. POLSA chce to zmienić. Zasięg rakiety to około 150 km, a więc inżynierowie nie są w stanie przetestować całkowitych możliwości rakiety. Model w skali 1:2 pozwoli sprawdzić poprawność działania podsystemów oraz parametry aerodynamiczne.

"Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu Polskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Instytutu Lotnictwa oraz przychylności instytucji wojskowych usunięte zostały ograniczenia dotyczące pułapu lotów z poligonu wojskowego w Ustce. Obecnie, po spełnieniu stosownych procedur, możliwe są już testy lotne rakiet suborbitalnych z Ustki" - dodaje Magiera.

Test modelu w skali 1:2 jeszcze w tym roku, a niedługo później kolejny etap w budowie. Pełnoskalowy pojazd ma przejść pierwszy test już pod koniec 2019 roku. Pierwsza misja polskiej rakiety prawdopodobnie odbędzie się już w 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)