Pokaz potęgi nuklearnej USA. Kolejny udany test Minuteman III
We wtorek 4 czerwca USA wystrzeliły nieuzbrojony międzykontynentalny pocisk balistyczny Minuteman III, o czym informuje w oficjalnym oświadczeniu Air Force Global Strike Command. To kolejny udany test broni wchodzącej w skład amerykańskiej triady nuklearnej. Przypominamy, czym charakteryzuje się Minuteman III.
Do wystrzelenia Minuteman III doszło 4 czerwca tuż po północy czasu lokalnego (po godz. 9 rano w Polsce) w bazie Vandenberg w Kalifornii. Z ujawnionych informacji wynika, że pocisk przemierzył ponad 4,2 tys. mil (prawie 6,8 tys. km) i trafił w poligon testowy na atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla.
Potężny amerykański pocisk
Minuteman III to międzykontynentalny pocisk balistyczny zdolny do przenoszenia ładunków jądrowych. Jest ogromny, mierzy ponad 18 m długości, a jego średnica to ok. 1,8 m. Masa startowa tego pocisku sięga natomiast aż 32 tys. kg. Po wystrzeleniu może poruszać się z maksymalną prędkością 24 tys. km/h. Zasięg maksymalny Minuteman III to aż 13 tys. km.
W oficjalnym oświadczeniu Air Force Global Strike Command podkreślono, że ten testowy start był częścią rutynowych i okresowych działań, które mają na celu zademonstrowanie amerykańskiego potencjału odstraszania nuklearnego i uspokajanie sojuszników USA. Zaprzeczono jednak, że ma to związek z aktualnymi wydarzeniami na świecie.
– Nasze rakiety i nasza misja nuklearna są podstawą obrony naszego narodu oraz bezpieczeństwa międzynarodowego. W ramach naszej misji, siły ICBM zapewniają strategiczne odstraszanie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i są gotowe do odpowiedzi w każdej chwili – powiedział gen. Thomas A. Bussiere cytowany w oświadczeniu Air Force Global Strike Command.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
A. Bussiere przypomniał też, że jest to broń stanowiąca część triady nuklearnej USA. Poza komponentem lądowym, który właśnie sprawdzono, obejmuje ona także okręty podwodne z rakietami Trident II D5 i bombowce strategiczne.
Amerykanie planują odejść od Minuteman III
Minuteman III został wcielony do służby w 1970 r. Obecnie szacuje się, że Amerykanie posiadają ok. 400-450 sztuk, które są przechowywane w specjalnych wzmocnionych silosach. Takie obiekty muszą zapewniać należyty stopień ochrony przed zniszczeniem (np. w wyniku ataku wrogiego państwa czy klęski żywiołowej).
Amerykanie już od pewnego czasu pracują nad następcą pocisków Minuteman III. Chodzi o pociski LGM-35 Sentinel, które powinny osiągnąć gotowość operacyjną w 2029 r.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski