Pogoda w lipcu. Kolejny rekord zostanie wkrótce pobity

Pogoda w lipcu. Kolejny rekord zostanie wkrótce pobity
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | SUNG YOON JO
Karolina Modzelewska

24.07.2019 11:43, aktual.: 24.07.2019 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pogoda w lipcu zaskakuje. Zdaniem naukowców istnieje duże prawdopodobieństwo, że lipiec okaże się najgorętszym miesiącem w całej historii i pobije rekord odnotowany w lipcu 2017 roku.

Naukowcy zgodnie twierdzą, że już wkrótce lipiec będzie można uznać za najcieplejszy miesiąc w dotychczasowej historii. Fale upałów, z którymi mierzyła się Europa czy Ameryka Północna są dowodem na ocieplenie klimatu. Podobnie jak ekstermalne zjawiska pogodowe. The Guardian pisał o zaskakujących upałach w kanadyjskiej Arktyce, suszy w Chennai i Harare czy pożarach lasów w Południowej Francji.

Nowy rekrod już wkrótce

Pomimo tego, że do końca lipca pozostał jeszcze tydzień, naukowcy zgodnie twierdzą, że niewiele się zmieni. Ustanowienie nowego rekordu jest tylko kwestią czasu. Brian Brettschneider – klimatolog z University of Alaska Fairbanks powiedział: -Wygląda na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że skończymy z najcieplejszym miesiącem w historii -. Poodbne wpisy można znaleźć

Jeżeli tendencje pogodowe z pierwszej połowy miesiąca pozostaną takie same, poprzedni rekord zostanie pobity o 0,025°C. Tak z kolei uważa Karsten Haustein – klimatolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Ekstremalna pogoda w Polsce

Pogoda w Polsce również zaskakuje. Po fali lipcowych upałów mierzymy się z gwałtownymi burzami i gradem. Ostatnio pisaliśmy o radarze burz i opadów, który pozwala sprawdzić kiedy i gdzie wystąpią.

Rosnąca temperatura i okresowe fale upałów są poważnym wyzwaniem dla ludzkości. Uderzają przede wszystkim w środowisko, ale i ludzkie zdrowie. Zagrożenie, jakie stwarzają będzie rosło wraz z nasilaniem się kryzysu klimatycznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)