Podział obowiązków domowych, czyli równouprawnienie w domu
Sprzątanie to temat sprzeczek chyba w każdym związku. Porozrzucane ubrania, sterta talerzy w zlewozmywaku, Ty wiecznie ze szmatką, a on przed telewizorem. Takie sytuacje większość kobiet doprowadza do szału. Niestety, wojna o podział obowiązków domowych jest stałym elementem życia we dwoje. Czy w Waszych domach obowiązki dzielone są sprawiedliwie? A może, wręcz przeciwnie, Twój partner ma alergię na porządki i boi się nawet dotknąć odkurzacza?
Zmiana pokoleniowa?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno było sobie wyobrazić mężczyznę, który wracając po pracy do domu zakłada fartuszek i pomaga żonie np. w obieraniu ziemniaków czy zmywaniu. Miał on przypisaną inną rolę społeczną - był głową rodziny, więc jego głównym zadaniem było zapewnienie rodzinie bytu. Natomiast królestwem kobiet był dom. To one były odpowiedzialne za wychowywanie dzieci i wykonywanie wszystkich niezbędnych obowiązków domowych. Ten ustalony przez naszych przodków porządek obecnie nieco się zmienił. Kobiety oprócz wychowywania dzieci i zajmowania się domem, zaczęły stawiać na rozwój swojej kariery zawodowej. Czy ich partnerzy pomagają im w takim razie zadbać o dom? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez markę Hotpoint polskie pary wspierają się i dzielą domowymi obowiązkami.
Aż 6. proc. badanych zadeklarowało, że razem robi zakupy spożywcze, a ponad połowa wspiera się nawzajem w odkurzaniu (53 proc.), gotowaniu (52 proc.), zmywaniu oraz wypakowywaniu zakupów spożywczych (51 proc.). Prawie co drugi partner może liczyć na pomoc przy myciu podłogi (46 proc.). Nieco gorzej jest z myciem lodówki i jej opróżnianiem, prasowaniem, myciem okien i praniem - przy tych czynnościach tylko co trzeci ankietowany deklaruje pomoc partnera. Jedynie co dziesiąta osoba nie może liczyć na pomoc i wykonuje prace domowe sama.
Panowie pomagają, ale panie nadal są górą
Jednak, mimo widocznego trendu wspierających się partnerów przy wykonywaniu domowych obowiązków, badania pokazują, że Polki nadal wiodą prym w tej kwestii. W końcu robienie kilku rzeczy na raz dla każdej kobiety to pestka. Stąd mężczyźni, znacznie częściej niż kobiety, korzystają z pomocy swoich partnerek przy wszystkich czynnościach domowych. Najchętniej dzielą się gotowaniem i zmywaniem. Jeśli chodzi o gotowanie to aż 7. proc. mężczyzn może liczyć na pomoc partnerki przy tej pracy, natomiast przy zmywaniu 70 proc. Mężczyźni deklarują też znacznie częściej pomoc partnerki przy prasowaniu (68 proc.) w porównaniu do kobiet (14 proc.). Podobnie jest z myciem okien oraz lodówki i jej opróżnianiem. Polki nie mogą też liczyć na zbytnią aktywność swoich partnerów przy wykonywaniu porządków w szafach z ubraniami - tylko 7 proc. ma w tej kwestii wsparcie ze strony partnera.
Choć nie wszystkie obowiązki domowe dzielone są równo, to zmiana pokoleniowa jest widoczna. Można zatem śmiało stwierdzić, że wyniki napawają optymizmem. W małżeństwie jest się skazanym na negocjacje i sztukę osiągania kompromisu, nawet w kwestii tak przyziemnej, jak szorowanie toalety. Dlatego, dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie listy obowiązków i niech każdy wybiera te, które wydają mu się najmniej odrażające. Te zaś, których żadne z was nie lubi, wykonujcie na zmianę.
Wystarczy jedno słowo
Pamiętajmy, że udany związek w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób dzielone są domowe obowiązki. Jak się okazuje, ważne jest również to, by wyrazić swoją wdzięczność, za to co robi partner. Dlatego, aby uzyskać w domu harmonię, wystarczy używać magicznego słowa "dziękuję" za wykonanie tych czynności, których podjął się czy podjęła niechętnie. Oczywiście, nie należy też krytykować sposobu, w jaki rzeczy te zostały wykonane. Niekiedy podejście: "dobra, może być", w tym przypadku musi wziąć górę. Być może wasze mieszkanie czy ogródek nie będą wyglądały perfekcyjnie, ale za to małżeństwo będzie szczęśliwsze. A jak ty zapatrujesz się na domowy podział obowiązków domowych? Zapraszamy do komentowania.
Zobacz także sondę uliczną, z której dowiesz się do czego tak naprawdę zdolni są mężczyźni
_ Źródło: Hotpoint _