Pociągnij za ucho: nowy system nawigacyjny dla pieszych

Pociągnij za ucho: nowy system nawigacyjny dla pieszych

Pociągnij za ucho: nowy system nawigacyjny dla pieszych
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
24.11.2009 15:30, aktualizacja: 24.11.2009 15:44

Przyjazny kobiecy głos dochodzący z urządzeń nawigacyjnych może zamilknąć. Żadnych: "skręć w prawo". W każdym razie stanie się tak, jeżeli rozważymy do końca pomysł naukowców z japońskiego University of Electro-Communication. Skonstruowali oni interfejs, który ciągnie użytkownika za ucho, pokazując mu, w którą stronę ma iść.

Na razie zaprezentowane podczas konferencji Siggraph narzędzie do tzw. nawigacji pull robi jednak nieco groteskowe wrażenie: na kasku rowerowym z lewej i prawej strony podwieszone są wielkie białe spinacze, które podtrzymują kable podłączone za pomocą specjalnych uchwytów do uszu osoby noszącej hełm. System napędzają małe silniczki również zamontowane na kasku.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Przy bliższych oględzinach trudno uwierzyć, że konstrukcja ta jest czymś więcej niż tylko studenckim wygłupem. Jednak za pomocą takiej nawigacji piesi mogą być w naturalny sposób kierowani do celu. Wynalazcy zaprzęgli do pracy ludzki zmysł równowagi. "Jeśli ciągniemy kogoś za ucho, to ten ktoś próbuje przywrócić równowagę, kierując się we wskazanym kierunku" –. wyjaśnia kierownik projektu Yuichiro Kojima. I dodaje, że zmiana kierunku marszu odbywa się w sposób nieświadomy, a siła przykładana do uszu jest niewielka.

W odróżnieniu od większości innych urządzeń nawigacyjnych sprzęt Pull-Navi pozwala wskazywać drogę w trzech płaszczyznach. Poza tradycyjnym wyborem lewo–prawo albo do przodu–w tył użytkownik może być także kierowany w górę lub w dół. Dzięki temu pomysł powinien sprawdzić się także w budynkach. Za główną zaletę wynalazku Kojima uważa jednak to, że podczas wskazywania kierunku ruchu nie używa się sygnałów akustycznych ani wizualnych. Dzięki temu można w niczym niezakłócony sposób zajmować się obserwacją otoczenia, co ma np. istotny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu ulicznym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)