Pobyt w kosmosie zmienił jego DNA. NASA publikuje wyniki badań

NASA opublikowała finalne wyniki badań wpływu przebywania w kosmosie na ciało człowieka. W badaniu wzięli udział dwaj bracia bliźniacy. Jeden spędził rok w kosmosie, a drugi w tym samym czasie był na Ziemi.

Pobyt w kosmosie zmienił jego DNA. NASA publikuje wyniki badań
Źródło zdjęć: © East News | AFP/NASA
Arkadiusz Stando

NASA nie ma złudzeń. Scott Kelly, który był na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej między 2015 a 2016 rokiem, doświadczył wielu zmian na tle fizjologicznym i genetycznym. W tym samym czasie, jego brat bliźniak o identycznym DNA był na Ziemi. W jego organizmie tych zmian nie zaobserwowano.

Ale w całym badaniu jest pewien haczyk. Kiedy Scott Kelly powrócił na Ziemię, jego ciało zaczęło powoli wracać do normy - ale nie do końca. Niektóre z negatywnych zmian pozostały na dłużej i NASA ma teraz spory problem. Mogą one zaważyć na misji na Marsa.

NASA odkryła, że telomery będące zakończeniem i jednocześnie zabezpieczeniem chromosomów wydłużyły się w ciele Scotta. W tym samym czasie u Marka uległy nieznacznemu skróceniu, ponieważ to naturalny proces zachodzący wraz ze starzeniem.

Aktualnie prowadzone są badania nad telomerami. Naukowcy poszukują sposobu, aby wykorzystać je do cofania zmian powodujących starzenie oraz do zwalczania nowotworów. Bardzo zaskoczył ich fakt wydłużenia się telomerów Scotta Kelly'ego i nie są pewni, dlaczego tak się stało.

Kiedy Scott wrócił na Ziemię, jego telomery zaczęły kurczyć się do poziomu sprzed lotu w kosmos. To było kolejnym zaskoczeniem.

Rok w kosmosie spowodował, że Scott Kelly stał się bardziej dalekowzroczny, gdy jego tętnica szyjna i siatkówka zgęstniały. To akurat często spotykany wpływ przebywania w kosmosie. Nastąpiła także zmiana w jego mikrobach jelitowych i ekspresji genów. Niektóre z tych zmian nie ustąpiły po powrocie na Ziemię.

Dokonano jeszcze jednego eksperymentu. Kelly otrzymał szczepionkę przeciw grypie w kosmosie, a jego ciało zareagowało dokładnie tak, jak miało to miejsce na Ziemi. Ten eksperyment dostarczył dowodów, że układ odpornościowy nie słabnie podczas lotu w kosmos.

Pozostaje wiele pytań, przede wszystkim dlaczego zaszła taka zmiana w telomerach. Naukowcy uważają, że badania rzucają światło na to, jak ludzkie ciało może się przystosować i powrócić do normalnego stanu po dramatycznym wpływie lotów kosmicznych.

nasascott kellymark kelly

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (255)