Po 75-latach znaleziono rzeźbę ulubionego artysty Adolfa Hitlera. Była zakopana w ogrodzie

Po 75‑latach znaleziono rzeźbę ulubionego artysty Adolfa Hitlera. Była zakopana w ogrodzie

Adolf Hitler w 1931 r.
Adolf Hitler w 1931 r.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Daily Herald Archive
Karolina Modzelewska
02.10.2020 18:46, aktualizacja: 01.03.2022 14:04

Rzeźba została odkryta w trakcie wymiany kanalizacji. Oprócz niej natrafiono na inne dzieło, którego autorstwa jeszcze nie ustalono. Najprawdopodobniej również stworzył je Arno Breker – ulubiony artysta Adolfa Hitlera.

Rzeźby znaleziono zakopane w ogrodzie obok muzeum Kunsthaus Dahlem. Obie są lekko uszkodzone. Zdaniem ekspertów dzieła najprawdopodobniej zostały ukryte przez amerykańskich żołnierzy w 1945 roku.

Jedna z nich została zidentyfikowana jak "Romanichel". Jest to marmurowa rzeźba Arno Brekera. Znaleziono ją razem z innym dziełem, które także przedstawia głowę nienaturalnej wielkości. Eksperci starają się ustalić, kto był jej twórcą. Podobieństwo do "Romanichela" wskazuje, że najprawdopodobniej jest to kolejne dzieło rąk Brekera.

- To był zupełny przypadek. Budujemy nowe chodniki. Zwykle nie wymaga to kopania głębiej niż na 50 centymetrów. Jednak tym razem postanowiliśmy wymienić przy okazji kanalizację i wtedy za budynkiem odkryliśmy rzeźby – przekazała Dorothea Schöne, dyrektorka muzeum.

"Romanichel"
"Romanichel"© YouTube

Zbudowane w 2015 r. Kunsthaud Dahlem znajduje się w byłym studio Arno Brekera. Artysta tworzący w stylu neoklasycznym, który zyskał tytuł "oficjalnego rzeźbiarza państwa" pracował w nim w latach 1939–1942. Jego zadaniem była artystyczna transformacja III Rzeszy. Breker bardzo często współpracował z Albertem Speerem, głównym architektem Hitlera. Ich celem była zmiana Berlina w miasto przypominające swoją świetnością Rzym czy Babilon.

Rzeźby są wystawione w muzeum. Można je oglądać do 15 stycznia.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)